Feyza BAHAR

Seni bilmek… Başka hiçbir şey bilmese de seni bilmek gerekir bana.

Bütün bildiklerimi ateşe verip yaksam ardında ismini bulmam gerekir. Seni bana dillerin anlatması gerekmez, kâinatın en ince ayrıntısına kadar anlatması gerekir.

Her sabah doğan güneşte, aydınlatıp ortaya çıkardığı doğada, açan bir çiçekte, cıvıl cıvıl uçan bir kuşta seni görmem gerekir.

Seni düşünmek gerekir…

Bütün düşünceleri bir kenara bırakıp sadece seni hayâl etmek gerekir. Varlığını, sevgini, yakınlığını iliklerime kadar hissetmem gerekir. Ne seni anlatmaya yetmeyen bir kelime ne de seni gizlemeyen bir sükût gerekir.

Ey beni nâr-ı aşkında kül eden gerçek sevgili! Senden uzaklaştıkça yandım, yandıkça dermansız kaldım, kalabalıklar içinde yalnız kaldım. Her şeyim olmasına rağmen aslında hiçbir şeye sahip olmadım. Bir yanım hep eksik kaldı, gönlümde ise derin bir boşlukla kaldım.

Seni bıraktım ya, hiçbir şeye tutunamadım. Gündüz ortasında karanlık, karanlık gecelerde zifirîde kaldım. Senden her uzaklaşana bir dönüş gerekir. O dönüşte pişmanlık, tövbe ve gözyaşı gerekir. Tövbe, pişmanlık ve gözyaşıyla “Rabbim” sana dönüş yaptım. Beni senden uzaklaştıran ne varsa hepsini terk edip sana yaklaştım.

Sana yaklaştıkça da yandım, sükutum aşım oldu, aşım gözyaşım. Senle geçirmediğim her anım bana azap oldu, azabıma şimdi rahmetin gerekir.

Muhabbetin gerekir…

Her kalbe her gönle girip onu talan edecek bir sevgin gerekir. Ne dünya sevgisi ne de cennet arzusu. Her sevginin ve arzunun önünde gelen bir İlahî rıza gerekir.

Bana seni gerek seni. Aşkıma da sen özlemime de sen, derdime de sen gerekirsin. Ne güzeldir seni dertlenmek. Başkasına derdini anlatırken her kelimesinde senin ismini anmak. Her kuluna seni dertlenmek.

Aramak gerekir seni. Her yerde, her şeyde seni bulmak gerekir. Zihnimde uçuşan heceler, birbiri ardınca kovalanan kelimeler bir olup tek bir kelimede seni tarif etmek gerekir.

Aşkın gerekir aşka susayan biçare gönlüme. Mecnun misali bana Leyla’yı aratması gerekir. Her Yusuf diyen kişiye bir servet bahşeden Züleyha’nın aşkıma imrenmesi gerekir. Her Allah deyişimde kalbim ürpermeli, yaşadığım müddet ve öldüğüm vakit de sadece, ama sadece seni arzulamam gerekir.

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?