Yanlış duymadınız, kendisi Allah’a davet eden muazzam; ama insanların bir illet olarak benimsediği zerre kadar küçük olan bir şey. Nereden geldiği hiç önemli olmayan bu zerre dünyayı etkisi altına almış durumda.
Dünya gündemine kazık gibi saplanan davetçi durdurulamıyor âdeta. Hangi haber sitesini açarsanız açın ilk başlık korona oluyor ve şüphesiz onun doğurduğu sonuçlardan bahsediliyor. Büyük devletler kendisini durdurmak için seferber olmuş durumda. Ama kendisi dur durak bilmeden Allah’a davet etmeye devam ediyor.
Evet, kendisi davet ediyor hem de gözle görülmemesine rağmen. Sorarım sizlere sizce de öyle değil mi? İnsana bir ailesinin olduğunu hatırlatan o değil mi? Yine bizlere temiz olmanın önemini hatırlatan o değil midir? Buyurmuyor mu kâinatın Rabbi: “Allah tertemiz olanları sever.” (Tevbe, 108). Yine de o değil midir her ne kadar bizleri camiden cumadan ve cemaatten uzaklaştırmış olsa da bunların bizler için tek kurtuluş olduğunu, önem arz ettiğini bildiren? Bunlara olan özlemi gerektiren bir duyguyu insanların kalbine ilmek ilmek işleyen? Yine o değil midir Allah’ın nidasını tüm dünyaya duyuran?
Yine o değil midir #HayatEveSığar dedirtip insanların aileleri arasındaki diyaloğu ve bağı sağlamlaştıran, pekiştiren? Yine o değil midir #BizBizeYeteriz kampanyası adı altında insanları yardımlaşmaya sevk eden? Her ne kadar birilerinin canını almış olsa da bizlere ölümü hatırlatan, her an ecelin tahakkuk edebileceğini hatırlatan o değil midir? Yine tek yol İslam’ın nehyetmiş olduğu meyhaneleri, barları, fuhuş evlerini, pavyonları kapattıran o değil midir? Peki, anlayabildik mi nasıl bir davetçi olduğunu? Eminim ki korona konuşuyor olsaydı bunları söylemeyi canı gönülden arzu ederdi:
“Merhaba dünya, Siz beni bir hastalık olarak belliyorsunuz ve bana öyle davranıyorsunuz. Aslında evet ben kâfirler için bir hastalığım. Onların acziyetini yüzlerine vurmak için bir belayım. Ama müminler için asla. Onların gafil kalmış kalplerine bir devayım. Onların bu şekilde olan kalplerini onarmak için burada bulunuyorum.”
Ey müminler, sizin bedenlerinize isabet eden hastalıklarla ilgilenmeyin kalbinizi onarmaya bakın! Ben sizlerin imanınıza iman katmak için sizleri Allah’a bağlamak ve O’na yönelmenizi sağlamak için buradayım. Benden korkmayın bilakis âlemlerin Rabbi olan Allah’tan korkun. Vesselam…

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?