Allah Teala’nın dini için, can, mal, dil ve diğer vasıtalarla elden gelen güç ve gayreti sarf etmeye cihad denir. Allah’ın rızasını kazanmak için, din düşmanları ile yapılan savaş ve mücadele anlamına da gelir. Peygamber Efendimiz “müşriklerle malınızla, canınızla ve dilinizle cihad ediniz” buyurduğu bilinmektedir. Cihad kelime olarak geniş bir manayı kapsar.
Cihadımız ve gayretimiz Allah’ın dinine yardım ve insanlığın kurtuluşuna vesile olmaktır. Hak ve hakikatin, İslam dininin her yerde yaşanılır olması için cihad çalışmaları farz kılınmıştır. Bu çalışmalar ferdi olarak başlar, aile olarak yaşanılır ve sonra tüm toplumu kapsayarak devam eder. Cihad alanları geniş olmakla beraber, kanımca en önemli yerlerden biri de ailemizdir. Toplumun temel yapısı ailedir. Bu asırda evlenmek en kolayıdır. Evi kurmak, eşyalar almak, evin babasını ve annesini eve yerleştirmekle işler bitmiyor. Evi düşman saldırılarından, şeytanın ve onun adamlarının istilasından korumak büyük bir mücadeleyi de gerektiriyor. Evini koruma altına alanlar, evlerinde İslam’ı yaşamaya gayret edenler bu saldırılardan çok etkilenmezler. Evin babası dışarıdan gelen tehlikelerden aileyi korumaya çalışırken, evin annesi de içeriden oluşabilecek saldırılardan evini korumaya gayret sarf eder. Böylece aile koruma altına alınmış olur.
Günümüz aile hayatları birer cihad meydanı gibi.Düşman bir değil ki…Kimlik tartışması, çalışma hayatı, maddi özgürlük, kendini kanıtlama, ihanet, aldatma ve birbirleriyle yarışan eşlerle dolu çevremiz. Sayısı artan düşmanlarla uğraşmak, onlarla mücadele etmek büyük bir çabayı gerektiriyor. Eşler kendileri ile uğraşmaktan dolayı cihadı unuttular ve cihad kavramından da uzaklaştılar. Cihad etmekten uzaklaşan eşler daha basit işlerle birbirlerini üzer hale geldiler. Önemsiz şeyler aralarında çok büyük bir sorun haline geldi. Mücadeleyi, çalışma ve gayretlerini üstün olma ve sözünü geçirmeye yönelik harcadılar. Mücahid ve mücahide olarak adım attıkları aile yuvası nefis savaşının verildiği meydanlara döndü. Allah’ın dinine hizmet etme gayesinden uzaklaşınca başka sorunlarla boğuşmak zorunda kaldılar. Maddi ve manevi imtihanlardan geçerken unutulan bir detay vardı. Allah, davasına yardım edenlerin dünyevi sıkıntılarını alacağını vadediyordu.
Ailemizi bekleyen ve korumamız gereken diğer bir mevzuda teknoloji ve sosyal medya. Hayatımızın neredeyse bütün zamanını alan teknolojik aletler, iyi kullanılmadığında birer düşmana dönüşebiliyor. Çocukları bu zararlı etkenlerden koruyalım derken anne ve babalar daha fazla meşgul olmaya başladılar.( Bu alanları davamız için kullanıyorsak sorun yok) Sosyal medyayı ve diğer aletleri de kontrollü kullanmak durumundayız. İnancımız ve değerlerimizden eksiltmeden yapabiliyorsak bu da bir başarıdır.
Aile bağlarının çok zayıf olduğu bir zaman dilimindeyiz. Çocukların odalarında zaman geçirdiği, anne ve babadan daha fazla başka insanlarla vakit geçirdikleri bir çağdayız. Bundan dolayı da biz kadınlar için cihad meydanı evlerimiz ve ailemiz olmaktadır. Gücümüz ve kapasitemiz ölçüsünde mücadele etmekle sorumluyuz. Eşlerimizi ve çocuklarımızı korumakla yükümlüyüz. Çocuklarımızın temiz kalplerine İslam tohumu atmak ve yeşermesi için sulamak bizim vazifemiz. Asli vazifelerimizi unutuyoruz günlük yaşam telaşesinde… Öncelik ailemiz, sonra işimiz ve davet çalışmalarımız olarak sıralayabiliriz.
Evin annesi olmak kolay değildir. Büyük bir çaba ve aynı zamanda sabrı da gerektiriyor. İşimizi ciddiye alırsak aslında başka hiçbir şeye vakit kalmaz. Allah’a ibadet etmek hayatımızın temel gayesi ve her zaman ilk sırada olması gerekir. İbadetler farzlar düzeyinden yükselip sünnet ve nafilelerle artış olmalıdır. Evin babası en büyük desteği eşinden bekler. Erkeği razı etmek ( helal sınırlar içinde) onunla ilgilenmek, onun iş ve davet çalışmalarında yanında olmak ciddi bir özveridir. Eşinin desteğini ve yardımını alan erkek işinde ve davet çalışmalarında daha verimli ve aktif olur. Eve geldiğinde ona dua eden bir eşin varlığıyla daha fazla çalışacaktır. Aynı şekilde erkeklerin de hanımlarına destek olmaları, onların da başarısını arttıracaktır. Hanımına değer ve özen göstermek erkeğin inceliğini gösterir. Hanımlar eşlerinden gerekli yardımı aldıklarında motivasyonları artar. Takdir ve onay eşlerin aralarında ki muhabbetlerini arttırır. Geleceğin mücahit ve mücahidelerini yetiştirmek de emek ister. Çocuklar anne ve babanın eğitimiyle şekillenirler. Onların davranışlarıyla kişilikleri gelişir. Değer yargıları anne ve babanın tutumuyla olgunlaşır. Yapılan araştırmalarda sağlıklı ailede büyüyen çocuk ve gençlerin suç oranı çok düşüktür. Temiz ve imanlı nesiller yetiştirmek için mücadele ve sabır gereklidir.
Evlerimiz günahlardan kaçıp sığındığımız limanlarımız olmalı. Huzuru ve mutluluğu paylaştığımız ailemiz olmalı. Cihad alanı olarak ailede başarılı olursak diğer alanlarda da başarılı oluruz Allah’ın izniyle. Gücümüz ve yapabildiklerimiz den sorumluyuz. Cihadı farklı platformlarda uygulamak elbette ki mümkün. Her alanda davetçiye ihtiyaç vardır. Evlerin korunması gerekliliği şu zamanda daha fazla artmıştır. Günahların ve isyanların aleni olarak arttığı bu çağda, evlerimizi cennet yuvalarına dönüştürmek zorundayız. Bu sözde kolay olsa da pratikte maalesef kolay olmuyor. Gerçekten büyük bir mücadeleye kendimizi hazırlamamız gerekiyor. Cennete giden yol ailemizden geçiyor. Çaba ve gayret bizden, hidayet ve kurtuluş Rabbimizdendir…

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?