Davet Mektebi Dergisinin Nisan 2018 sayısı “Bereketli Yürüyüş Cihad” konusuyla karşınızda.

Ümmetin büyük bir darboğazdan geçtiği şu zamanlarda, Müslümanlar hayatın her alında şeytanın ve dostlarının saldırıları altındadır. Müslümanlar Kuran’ın emirlerinden uzaklaşmış, Allah u Teala’nın sınırlarını aşmış, ibadet ve ahlakta büyük bir çöküntüye girmiştir. Öte yandan sömürgeciler siyasi, sosyal, askeri vd. alanlarda ümmete büyük bir saldırı başlatmış, İslam coğrafyası savaş ve geri kalmışlığın pençesine mahkum edilmiştir. İşin daha kötü tarafı ise Ümmeti Muhammed uzun bir kış uykusuna yatmışçasına içinde bulunduğu feci durumun şuurunda değildir. İşte İslam ümmetini içinde bulunduğu bu durumdan uyandıracak, onu karanlıklardan aydınlığa çıkaracak olanın ancak Cihad’dır. Ümmet 1400 sene önce tarih sahnesinde başladığı yürüyüşe tekrar bereketli bir yürüyüşle devam edebilmek için Cihad’a sarılmalıdır. Bu, hayatın her alanını kuşatacak bir cihattır. Müslümanın nefsiyle, kalbiyle, aklıyla ve bileğiyle gerçekleştireceği bir cihattır.

Davet Mektebi olarak ise bu bereketli yürüyüşü, Cihadı ele aldık. Dr. Mehmet Akbaş Tevbe suresi 24. ayeti üzerinden Kuran’da cihada değindi. Ömer Aytaş sahabenin cihadını anlatırken, Ali Özgüç hoca günümüzde cihad meydanlarında maalesef çokça ihmal edilen Cihadın Fıkhi Boyutunu ele aldı. Sümeyye Ülger ise Cihadı anlamak üzerine düşüncelerini anlatırken Yasin Akan bir hasbihal tadındaki Gençler Haydi gelin Cihadı Konuşalım yazısıyla bizlerle birlikte oldu.

İslam’ın Güncellenmesi şeklinde gündemde devam eden tartışmalara Fikret Özçelik değinirken, İHH’nın Suriyeli esir bacılarımız için düzenlediği Vicdan Konvoyunu Nida Ersöz kendi yorumuyla bizlere anlatıyor. Gazeteci Ahmet Varol İslam Dünyasındaki Gelişmeler başlığı altında kısa ama meselenin özüne temas ettiği gündem değerlendirmelerinde bulunuyor.

Ve siz değerli okuyucularımıza faydası olacağını düşündüğümüz çeşitli yazıları Davet Mektebinde bulacaksınız.

Bir sonraki sayıda buluşmak dileğiyle.

Taha Emen

www.davetmektebi.com
www.facebook.com/davetmektebidergisi/
www.twitter.com/DavetMektebi
www.instagram.com/davetmektebidergisi

İletişim
[email protected]

[email protected]

 

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?