Bismillahirrahmanirrahim
Sayın Sena Biltaci;
Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.
Esma’nın Şehadetinin üzerinden iki yıl geçti. Biz, Türkiyeli gençler olarak Esma’yı unutmadık. Bugün cümlelerime merak ettiğim bir kaç soru ile başlamak istiyorum, lakin yazacaklarım ne olur sizi üzmesin! Tek yaş damlamasın gözlerinizden. Çünkü siz dünyanın en mükemmel annesisiniz.
Merak ediyorum, onu rüyanızda gördünüz mü hiç? Mutluydu değil mi, çok mutlu… Görmüş müdür Resulullah’ın (sav) o nur saçan yüzünü?
Ne de çok yakışmıştır şehadet. Nede güzel kokuyordur toprağı. İlk defa toprak olmak istedim. Babasının onu rüyada gelinlikle görmesi, beni derinden yaraladı. Ne de güzel bir gelinlik giymişti… Korkmamıştı zalimlerden, bu yüzden Rabbim en güzel hediyeyi bahşetmişti ona. Bizler fotoğraflarla tanıdık Esma’yı. Ne de güzel bir yüzü, güzel bir gülüşü vardı. Temiz kalbi de öyleydi, öyle yazmış babası. Bütün Mısır kızlarını Esma’nın yerine koyuyormuşsun ya, beni de kızın olarak görür müsün? Ne büyük şereftir ki şehadet aşığı Esma ile manevi kardeş olmak, şehadetine birlikte sevinmek. Burada tarihe kazıdık 14 ağustosu, artık her gün 14 ağustos… Kendi ülkemizde doğan kız çocuklarımıza, Kız Kur’an kurslarımıza, Kız Medreselerimize Şehit Esma kardeşimizin adını vermekteyiz.
Bu ilim yuvalarında yetişen her bir fidanımız Esmayı örnek alarak filizleniyor. Yolumuz değerli Esmanın adım bastığı yol. Söz veriyorum, unutturmayacağız Esmayı. O bizimde şehidemiz, İslam’ın, alem-i İslam’ın şehidesi… Ne de çok isterdim onunla birlikte olmayı, şehadet şerbetine onunla nail olmayı. En büyük cihadı yaptı Esma, 17 yaşında davasının peşinden koştu. Biliyor musun Sena Anne, ben de 17 yaşındayım ve Esma’nın şehit olduğu yaştayım.
Sen çok mükemmel bir annesin. Üzülme olur mu annem. Esman çok mutlu, Sen resulü görseydin gelmek ister miydin dünyaya? Sahi görüyorsundur annem esmayı, görünce söyler misin benden Resulullah (sav)’a selam söylesin, sarılsın yerime. Eğer bir gün size sarılmak, evinize misafir olmak nasip olursa, Esma’nın odasını ziyaret etmek, şehadet kokan o yastığını, ahir zamanda silah edindiği başörtüsünü koklamayı öyle isterim ki…
Size mükemmel bir anne diyorum çünkü mükemmel bir kız yetiştirdiniz. Üzülmeyin asla, Esma çok güçlüydü, biliyorum siz de öylesiniz Esma bilincini sizden alsa gerek…
Sözlerimi Rabbimin içimizi ısıtan Bakara Suresinin 154. Ayeti ile bitirmek istiyorum;
“Allah yolunda öldürülenlere ölü demeyin. Hayır, onlar diridirler. Ancak sizler bunu bilemezsiniz.”
Sizi Allaha emanet ediyorum.
Saygılarımla…
Rüveyda Adıgüzel
Diyarbakır.

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?