Kızma Kendine Bugün!
Kızma koca koca kitaplar bitiremedim diye, belki hiç vaktin olmayacak o koca kitaplara başlayıp bitirmeye veya alıp başlamaya.
Az da olsa oku birkaç satır.
Kızma ve nasibini birkaç hatırlı satırda ara. Belki de derdine derman olacak o altını eğrice çizdiğin birkaç satır.
Kızma kendine!
Hatimler indiremedin diye! Hatimler indiremeyecek, tefsirler okuyamayacaksın belki. Kur’ân’ı çok güzel okuyamayacak, çok iyi ezberler yapamayacaksın belki. Olsun, şifayı karşına çıkan ayette ara. Yarana merhem olacak ayet belki de okuduğun yarım sayfadadır.
Kızma kendine!
Belki yemeğinin yanına pilav koyamadın, tadını da tutturamadın, elinin lezzeti olmadı, olmayacak belki. Şık tatlılar yapamadın, Masanı da süsleyemedin belki, kızma! Severek bir tas çorba koy masaya. Belki de o çorba bütün yemeklerden lezzetli olacak sevgiyle karıştırınca.
Kızma kendine!
Belki on parmağında on marifet yok, belki de hiç marifet yok. Elinden her iş gelmez mesela. Yaptığın parlamaz, koyduğun inci gibi de durmaz mesela. Unutma marifetsizce de yaşanır, düşe kalka olur belki; ama yine de olur. İlk seferde olmaz; ama onuncu seferde olur.
Kızma kendine!
Yine dene, yine dene. Belki de denemek yapmaktan binlerce kat daha güzel, daha neşelidir.
Kızma kendine!
Eşine mükemmel bir eş olamayabilirsin. Filmlerdeki gibi olmayabilir her şey. Her şey yolunda gitmeyebilir. Kızma! Kırlarda koşup oynayamadan, romantik sürprizler yapmadan da olur. Karlı günde titreyerek, ayın sonunu zor getirerek, bazen kızarak bazen kırılarak olsa da olur. Kızma kimseye ve tamamla kendini onunla, onu da kendinle. Eksiğiyle sev, eksiğini de sev.
Kızma kendine!
Her şeyi yetiştiren bir anne olmayabilirsin. Üç dil bilmiyor olabilirsin. Resimler de çizemeyebilirsin. Belki yavruna her şeyi öğretemezsin ama sevmeyi öğretebilirsin. Dilinden, becerinden, eğitiminden çok sevgine ihtiyacı var. Kızma ve sev. Çok sev. Sevginin ona ve sana şifa olacağını unutma.
Kızma! Ve unutma!
Mükemmel olmak zorunda değilsin. Ve aslında mükemmel olmak mümkün değil. Ama tastamam yapamıyorum diye azını da bırakma. Belki azlar çok olur, çoklar tam olur, devamlı olur. Terk etme azlarını, iyi bir insan olmaya çalış az ile.
Çöpünü yerden kaldır mesela. İyi bir kul olmaya çalış, namazına az da olsa dualar iliştir mesela. İyi bir evlat ol, az da olsa elinden geleni yap, yardımını esirgeme. İyi bir eş ol, azınla mutlu et, tebessümünle kötüyü iyi et. İyi bir anne ol. Azını da çoğunu da esirgeme. Sev. Sevdiğini sonuna kadar göster. Az da olsa onun için bir şeylerden vazgeç.
Kızma kendine, her işe yetişemeyeceğim diye, hiçbir işe koyulmamazlık yapma.
Azını esirgeme ki çoğuna ulaştırsın Allah.
Azını esirgeme ki kendine güvendirsin Allah.
Azına koyul ki tamamlasın Allah.

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?