Ben ortaokuldan liseye geçiş yapmak üzere olan herhangi bir çocuğum. Siz kıymetli büyüklerime; yani annem, babam, hocalarım ve sokakta gördüğüm büyüklerime bir hususta hatırlatmada bulunmak istiyorum.

Sizler bana iyi olmam konusunda nasihatlerde bulunuyorsunuz. Ancak benim duyabilen kulaklarım olduğu gibi gören gözlerim ve düşünen bir beynimin olduğunu da bilmenizi isterim. Bana söylediklerinizi uygulamanız nasihatten daha etkili olacaktır. Bana “kitap oku” deyip televizyonun sesini açan babamın; kötü söz konuşma deyip maç, oyun ve benzeri durumlarda en ağır sözleri söyleyen büyüklerimin; doğruluğu öğretmeye çalışanların birbirine verip tutamadıkları sözlerini görebiliyorum.

“Erken uyu, erken uyan” deyip geç uyuyup zoraki uyandıklarını görebiliyorum büyüklerimin. Yapılan yanlışlıkları yapmamam için bana söylenen nasihatleri dinlerken o hatalardan ders çıkarılmadığını görebiliyorum. Değerli babam! Bana “ders çalış” demek yerine kendin kitap okuyabilir, bana da örnek olabilirsin. Kıymetli annem! Bana doğruluğu, temizliği anlatmak yerine bunları uygulaman bana söylemenden daha tesirli olur. Kıymetli hocalarım, bana Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.s) hayatını ve Rabbimizin, yaratıcımızın emirlerini anlatırken uygulamadıklarınızdan lütfen uyguluyormuşçasına bahsetmeyin.

İslam’ın ne kadar yüce ve hak olduğunu elbette bilecek yaştayım. Dışarda hocalarımın sabah namazı ve elbette diğer namazların öneminden bahsettiğini görüyorum ancak yaşımın küçük olduğunu bahane edip beni uyandırmaya kıyamayan büyüklerimin de bazen namazlarını kaçırdıklarına şahit oluyorum. Sahâbe hayatı anlatılırken birçok sahâbinin yaşının şu anki yaşımda olduğunu duyunca aslında küçük olmadığımı, büyüklerimin ihmalkâr davrandıklarını görüyorum. Teknolojiyi olumlu kullanmayıp telefon, televizyon ve bilgisayardan gözlerini alamayan büyüklerim, teknolojinin olumsuz yönlerini anlatırken sözlerinin niçin tesir edemediğinden şikâyet ediyorlar. Bence bunun cevabı çok net. Telefonda oyun oynarken babamın, televizyonda İslam’a uygun olmayan programları izlerken annemin, sosyal medyadan çıkamayan hocamın, inancını yaşamayan insanların hiç olumlu tesiri olur mu? Nitekim küçükler büyüklerin sırrı ve yansımasıdır.
Allah söylenen her doğruyu hayata geçirmeyi büyüklerime nasip etsin. Çünkü büyükler doğru yaşadığı sürece küçükler geleceğin tarihini değiştirebilir.

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?