Sevgili Çocuklar! Sebze Ve Meyve takvimimizde bu ay Mandalina ve Patlıcan Var.

Mandalina: Mandalina Allah’ın insanlar için yaratmış olduğu güzel meyvelerdendir. Turuncu rengiyle gözlerimize hitap eder. Mandalinanın kabuğunu soyarken bile insanı bir heyecan alır. O kadar güzel ve narindir ki, kabuğu hemencecik soyulur. Şekli ve dilimleriyle bir mimari sanat örneğidir. Önceden bizim için dilimlenmiş ve hazır beklemektedir. Daha hücrelerimize varmadan ağzımızda ezilirken çok güzel bir tat verir.  Unutmayalım Mandalina bir kış meyvesidir. En çok kış aylarında tüketilir.

Tabi ki böyle güzel bir meyve, sağlığımız açısından da çok önemli faydaları içerir. Bütün faydalarını saymamız mümkün olmamakla beraber bir kaçını sıralayalım.  Mandalina insanın kansere karşı direncini artırır. Kanser hücrelerine karşı bir kalkandır.  Mandalina bağışıklık sistemimize destek verirken aynı zamanda vücudumuzun kendisini onarmasına yardımcı olur. Bir yardımcı onarım kuvvetidir. Özellikle gribe karşı direncimizi yükseltir. Ayrıca kan basıncının düzenli ve dengede olmasına yardımcı olur. Göz sağlığımız için de önemli olan C ve A vitaminlerini içerir. Derimizin güzel ve sağlıklı görünmesine katkıda yapar. Saçlarımızın daha sağlıklı olması için de önemlidir.

 

Patlıcan: Rabbimizin bize ikramı olan patlıcan sebzesi genellikle siyahımsı parlak rengiyle ilgi çekicidir. Parlak kabuğuyla yeni boyanmış kadar göz alıcıdır. Leziz bir sebze olan patlıcan birçok sebze gibi kabuğuyla tüketilir. Dışarıdan görünüşü sert olsa da içerisi bir sünger gibi yumuşacık ve hafiftir. Bu güzel sebzenin sağlığımız için çok faydaları vardır.

Bu siyah renkli sebze, sağlığımız için faydalı olan karbonhidrat, lif, protein, magnezyum, potasyum, K vitamini, C vitamini içermektedir. Aynı zamanda patlıcanın besin değeri de yüksektir.

Patlıcanın içinden bulunan faydalı besinler vücudumuzda serbestçe dolaşan kötü hücrelere karşı koyarak bizi korurlar.  Zararlı hücrelerle mücadele ederken kalbimizi de hastalıklardan korumaya yardımcı olur. Ayrıca patlıcan kan şekerinin dengelenmesine etki ederek sağlığımıza hizmet eder. Lifli bir yapıda olan patlıcanın düşük kalori içermesi insanın kilo vermesine ve kilolarının denge seviyesinde kalmasına yardımcı olur.

Hacı ŞENEL

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?