Neler Gerekli?

Beraber oyun oynayabileceğimiz arkadaşlar, yeteri uzunlukta ip

Farklı oynayışlar da var… Sıralama…

İki oyuncu ipi sallar. Öteki oyuncular da sırayla birer, ikişer, üçer devam ederek ipten atlar. İlk yananlar ipi tutan oyuncu ile yer değiştirir ve ayağı ipe takılmadan en çok ipten atlayan oyunu kazanır.

Kayık Sallama

İpi sallayan oyuncular, ipi yere değdirerek iki yana sallar. Oyuncular ipe girip bir ya da daha çok atlayıp çıkarlar. Sıradaki bütün oyuncular atladıktan sonra ip biraz yükseltilir ve oyun yinelenir.

Geriye tek oyuncu kalıncaya kadar, ipin yüksekliği arttırılır.

Tekerlemesi de var

Bir, iki, pabucun teki.

Üç, dört, kapıyı ört.

Beş, altı, sopayı aldı.

Yedi, sekiz, kabardı deniz.

Dokuz, on, çık şu dala kon!…

Sizin tekerlemeniz nasıl?

NASIL OYNANIR?

Tek tek olursak…

Tek başına oynayan oyuncu, ipi iki ucunu birer eline alır. İpi arkasına atar. İp ayak bileklerine değecek biçimde durunca, ipi öne çevirerek başının üzerinden geçirir ve ip ayağına doğru inerken üstünden atlar. Bu atlayış adım atar gibi, tek ayak üzerinde veya iki ayakla sıçrayarak olabilir. Oyuncu, hızını arttırarak bu hareketleri yineler.

Beraber olursak

İki oyuncu, birer elleriyle ipin birer ucundan tutarak yan yana atlayabilir. Oyunculardan biri ipin öteki ucundan tutup çevirirken diğer oyuncu atlar. Birinci oyuncunun ayağı takılıp yanınca ipi o çevirir, öteki oyuncu atlamaya başlar. Sırayla ve atlama hızını bozmadan atlayarak en çok ipten atlayan oyunu kazanır.

NOT: Daha güzel ve eğlenceli oynayışlar için anne ve babanıza danışmayı unutmayın!..

 

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?