Balık yemeyi değil balık tutmayı öğretmek… İnsani yardım söz konusu olduğunda gözetmemiz gereken bir prensip olmalıdır bu özdeyişimiz. Dünya üzerinde yoksulluk ile mücadele eden binlerce insan ve yardım kuruluşu mevcuttur. Ancak bu yardımların büyük çoğunluğu ile balık yemek öğretildiği için yapılan çalışmalar uzan vadeli olamamaktadır. Bu muhtaç insanlara el açmayı değil, ayakta durmayı öğretmek için ‘Yedi Başak İnsani Yardım Derneği’nin geliştirdiği sürdürülebilir projeleri siz değerli okuyucularımıza tanıtmak istiyoruz. Sürdürülebilir projeler insanların gıda ve besin ihtiyaçlarını gidermeleri için tarım ve hayvancılık odaklıdır. Özellikle Afrika’da tarım ve hayvancılık faaliyeti, yoksulluk ve açlık problemlerini azaltmak için büyük bir potansiyele sahiptir.

Bu projelerle tarım tohumu dağıtımı, gübre kullanımı, sulama eğitimleri, süt hayvanlarının yetiştirilmesi gibi sürdürülebilir projelerle ihtiyaç sahibi insanların hayatlarının idamesini sağlamak amaçlanmaktadır.

Yedi Başak İnsani Yardım Derneği geliştirdiği sürdürülebilir proje çerçevesinde, açlık tehlikesiyle karşı karşıya olan Afrikalı çocuklar için süt dağıtımı değil süt keçisi dağıtımı gerçekleştirerek etkileyici ve kalıcı bir kampanya başlatmış durumdadır. Bu tür faaliyetlerin İslâm dünyasında geliştirilerek artırılmasını ümit ediyoruz.

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?