Hamd alemlerin Rabbine salat ve selam O’nun Habibi’nin üzerine olsun.
Bayramı bayram etmek, İsmail’i kurban etmekten geçer. Şimdi bayram arifesini yaşıyoruz. Herkeste, her tarafta tatlı bir heyecan var. Kurbanlıklara bakılıyor, mutfak eksikleri gideriliyor. En önemlisi buzlukta yer açmak, iyice bir temizlemek gerek. Malum telaşımız var. Bayram geliyor bayram…
Şimdi bir Kurban Bayramının özgeçmişine bakalım. Nerden geldi bu bayram? Hz. İbrahim(as) bir rüya görmüştü, bu rüya O’na Allah’ın İsmail’i kurban istediğini anlatıyordu. O’da teslimiyet nişanesi olarak oğlunu Rabbine kurban etmek istedi. Bu zorlu imtihanı geçen İbrahim (as)’a Rabbi rahmet edip, bir koç gönderdi. İsmail’in yerine kurban etmesi için. Evet kısaca kurban böyle girdi hayatımıza. Şimdi asıl noktaya gelelim. Nasıl bayram oldu?
Hz. İbrahim(as) ömrü boyunca çok zorlu imtihanlardan geçti. İsmail’ini çok geç buldu. Daha sonra O’ nu çölün ortasında, annesiyle yalnız bıraktı. Hiç doyamadığı oğluna bir de ayrılık acısıyla hasret kaldı. Yıllar sonra tam kavuştum derken, bir babaya verilecek belki de en büyük imtihanla karşılaştı. Hiç doyamadığı oğlunu kurban vermek Rahman olana…
Ama teslimiyetti İbrahim’in diğer adı. İsmail de İbrahim’in oğlu, O da babasından almıştı nasibini. Yürekler yangın yeri, nasıl ayrılacak bu hasret dolu yürekler şimdi? Bir baba oğlunun boğazına nasıl bıçak vuracak? Eğer o kalpte Allah’tan başka daha büyük bir sevgi yoksa, o yürek taşarcasına iman doluysa öyle kurban eder ciğerparesini. İbrahim’in bu teslimiyetinin, imanının karşılığı Rahman’ın merhameti oldu. Ve böylece bayram oldu.
Şimdi düşün bakalım. Ben “kurbanı nasıl bayram ederim” diye. Bayram olması için önce bize bir İsmail gerek. Düşün bakalım, senin İsmail’in kim ya da ne? Eşin, çocukların, para, araban, evin hatta gününün en az yarısını çalan TV, internet vb. Seni Rabbine kulluk etmekten alıkoyan, imanına zarar veren ne varsa şimdi kurban etme zamanı. Görüyorsun ki, sen Allah rızası için ne yaparsan öyle öyle kârdasın. Sen bir kurban etmeye başla İsmaillerini, elbette Rahman merhametini gösterecektir. İbrahim’ce bir bayram yaşamak ümidiyle.

ESRA GÜLTEKİN

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?