Dayım Metin Sevincek’e İthafen…

Nasıl ve nereden başlamalıyım seni anlatmaya? Sen hangi kelimelere sığarsın bilmiyorum. Sen ey koca yürekli insan, varlığınla bütün hayatımı doldurdun. Herkesin hayatında birinin yeri vardır ya hani. İşte sen benim bütün benliğimi sarmıştın, kaplamıştın. Öyle ki gittiğinde kimsesiz kaldım, yeri geldiğinde bir baba gibi dimdik arkamda durur, yeri geldiğinde bir anne şefkati ile kucaklardın beni. Yeri geldiğinde bir dost gibi dinlerdin. Bir adım dahi atacak olsam aklıma gelirdin. Seni arardım, saatlerce konuşurduk da yine de bitmezdi sana olan özlemim. Hiçbir zaman doyum olmazdı muhabbetine.

Dilinde hep dava vardı, uğruna her şeyini adadığın davan. Attığın her adımının Kur’ân ve Sünnet’e uygun olmasına dikkat eder; davandan, İslâm’dan, asla taviz vermezdin. Çevrende gaflete düşenler için hep bir uyarıcı oldun. Davanda samimiydin, duruşun netti. Kimseyi kırmazdın, seni kıranları bile kırmazdın, edebinden onlara da kıyamazdın. Yüzünde hep bir tebessüm, kalbinde ince bir sızı… Gereksiz konuşmazdın. Arka planda kalmak isterdin daima fakat yüreklerde hep en öndeydin çünkü Allah seni yüreklerde en öne almıştı. Hani Allah bir kulunu sevdiğinde Cebrail’e, gök ehline onu sevmesini ve insanların içine de o kişinin sevgisinin konulmasını emrederdi ya, işte böyle Allah seni, ailen ve arkadaşların içinde sevilen biri kılmıştı. 

“Müminlerden öyle erler vardır ki Allah’a verdikleri söze sadık kalmışlardır. İçlerinden bir kısmı verdikleri sözü yerine getirmiştir (şehit olmuştur), bir kısmı da şehit olmayı beklemektedir. Verdikleri sözü asla değiştirmemişlerdir.” (Ahzâb, 23) ayetinin işaret ettiği yiğitlerden, erlerden oldun. Sözüne sadıktın, davanda samimi. Hiç kimseye, hiçbir şeye takılmaz, sadece Allah’ın rızasını gözetirdin. 

Sen gittikten sonra herkes dirildi sanki. Herkes davasına daha da sarıldı, amellerine, ibadetlerine daha önem verir oldu. Senin bu şahitliğin bize ölümü, ölüme hazırlanmayı, davayı, davada sebat etmenin önemini bir kez daha hatırlattı. Senin kanın toprağa cemre gibi düştü sen gittin ama ardından binlerce “Metin” bıraktın. Herkes bu davada bir “Metin” olmak istiyor. Sen modern çağın sahabesi, yüce davanın şahidi, şehidisin. Yerin dolmaz, seni çok özledik. Hep özlemini, hasretini duyacağız. Rabbim seni Peygamberimize, bizi de sizlere komşu eylesin. Âmin

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/davetmektebi.com/httpdocs/wp-content/plugins/ultimate-author-box/inc/frontend/uap-shortcode.php on line 119
style=”display:none;”>
Önceki İçerikSiz Farklı Söylüyorsunuz
Sonraki İçerikModern Zihnin Musibet Algısı: 1