Ramazan dünyayalık değil ahiretliktir. Ramazan gelenek değil, ibadettir. Şimdilerin Ramazanı dünyalık olmuş. Ramazanı ibadetten çıkarıp gelenek olarak yaşama başlamışız, farkında olarak veya olmayarak.

Ramazan 11 ayın sultanıdır. Peki nedir Ramazanı sultan yapan? Ramazan ayında yapılan yemeklerin sayısı artar ve daha ağır yemekler yapılır. Misafirler gelir, misafirliklere gidilir. Misafir gelecek diye ev baştan aşağı temizlenir. (Başka zaman da, dayanamıyorum diye orucu uykuya tuttururuz) Ama bu misafir “el alem” sonra mazallah pinti derler:)) Tabi yemekler en az 3-4 çeşittir. Bu yemekler bazen 2 günümüzü alır. Karşılıklı hoş, çoğu kez boş muhabbetler yapılır. Ama hakkını da yemeyelim şimdi ,boş sohbetlerin sonunda teravihe gidilir. Maalesefki! Bazen misafire aşırı hürmet için teravih de bırakılabilir. Ama misafir berekettir(!) değil mi? Bu arada gelen misafir yoksul muydu???

Tabi bir de Ramazan Şenlikleri var..  Karagöz-Hacivatlar konserler ve daha birsürü eğlence. Bütün bir yıl boyunca çok yorulduk. 11ay stres falan ,bir şenlik olması gerekti zaten. Çünkü biz 11 ay boyunca durmadan ibadet ettiğimiz için(!) Ramazanı bayram gibi yaşamamız gerekli yani.

Ramzanın son 10 günü çok bereketlidir. Neden mi? Bayram geliyor. Sıkı, dip bucak bir temizlik, bayram için ikramlık pastalar yapılacak çeşit çeşit. İtikaf diye bir şey vardı çok sevapmış ama bizim için değil galiba bu kadar kolay vazgeçtiğimize göre. Bir de Kadir Gecesi var ,bin aydan daha hayırlı olan. O gece de 1500 tane tesbih çekeriz vicdanımızı rahatlatırız böylece. Ramazanın son günlerinde  bayram alışverişi yapılacak. Ramazanın başında da yapmıştık ama o Ramazan bu bayram. Sonra eksik olursa el alem ne der? Çok haklısınız valla. Bu el alem Ramazana bile karışır oldu.

Bu yazı daha çok hanımlara göre ama eminim beyler de anlayacaktır ne demek istediğimi. Ramazan Ramazandır kardeşler. Allah aşkına belki bir daha nasip olmayacak bu Ramazanınızın hakkını verip evinizi değil ruhunuzu temizleyin günahlardan. Bayramı Rabbim hazırlıyor cennetiyle. Ramazanı Ramazan olanın, bayramına giden kapı Rayyan kapısıdır. Ardında eşi benzeri görülmemiş nimetler. Ramazanımızın değerini bilmek duasıyla…

Esra Gültekin

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?