Mısır’ın demokratik seçimle göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı, kardeşim Muhammed Mursî’nin vefat ettiği haberini teessürle öğrendim. Tarihin en büyük demokrasi mücadelelerinden birini veren şehit Muhammed Mursî’ye Allah’tan rahmet diliyorum.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

 

Tüm Müslümanlar merhum Mursî’yi son nefesine kadar yürüttüğü onurlu mücadeleyle hatırlayacak. Bizim gözümüzde kendisi, inandığı dava uğrunda verdiği mücadele sırasında hayatını kaybeden bir şehittir.

T.C. Cumhurbaşkanlığı

 

Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursî mahkeme salonunda şehit oldu. Mekânı cennet, makamı ali olsun. Verdiği demokrasi mücadelesi asla unutulmayacak. Kardeş Mısır halkının ve tüm İslâm dünyasının başı sağ olsun.

Devlet Bahçeli / MHP Genel Başkanı

 

Mısır halkının seçimle iş başına getirdiği ve kanlı bir darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursî’ye Allah’tan rahmet diliyorum. Bu zulüm ve katliamın failleri bunun hesabını er ya da geç bu dünyada da ahirette de verecektir.

İbrahim Kalın / Cumhurbaşkanı Sözcüsü

 

İslâm dünyasının maruz kaldığı otoriter ve totaliter baskı süreçlerini aşmak için bir kıvılcım, hürriyet hikâyemizde bir adım olarak hürmetle yâd edeceğimiz Mursî zulüm mahkemeleri önünde ruhunu Rabbine teslim etmiştir. Allah rahmet eylesin, Müslümanları rahmet ve adalete kavuştursun.

Prof. Dr. Mehmet Görmez / Eski DİB

 

İnna lillahi ve inna ileyhi raciun. 2357 gündür Mısır hapishanelerinde mahkûm edilen Mısırın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursî mahkeme salonunda şehadete kavuştu. Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun.

Diyanet İşleri Vakfı

 

Hepimiz Allah’tan geldik ve hepimiz O’na döneceğiz. Mısır tarihinin ilk ve tek seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursî darbe mahkemesinde vefat etmiş bulunuyor. Şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum. Altı yıldır nerede tutuklu bulunduğu bile bilinmiyordu.

Altı yıldır ailesiyle görüşmesine bile toplamda ancak birkaç kez izin verilen ve tedavisi engellenen Mursî hiç şüphesiz böylece katledilmiş, şehit olmuştur. Allah şehadetini kabul etsin. Mısır zindanlarında bu şekilde şehit olan ilk ve tek kişi değil.

Mursî’nin bu şekilde darbe mahkemesinde şehit edilmesi, darbe yönetiminin cürümlerine sessiz kalan sözüm ona medeni dünyanın suç ortaklığını da gizlenemez bir biçimde ifşa etmiştir. Bu ayıp ABD’nin, AB’nin ve sözüm ona tüm İslâm âleminin.

Yasin Aktay / Gazeteci-Yazar

 

Mahkeme salonunda şehit olan Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursî’ye Allah’tan rahmet diliyoruz. “Çocuklarımız bizler için ‘onlar adamdı’ diyecekler.” demişti. Bizler de şahidiz ki sizi ne zindanlar ne de idamlar korkuttu. Tarih seni duruşun ve cesaretinle hatırlayacak

Bülent Turan

 

Kur’ân’ı anayasa, Resûlü lider, cihadı kendisine yol seçen, darbelere direnen zalime asla boyun eğmeyen, İslâm âleminin onurlu ve olgun lideri Muhammed Mursî’nin mekânı cennet, makamı âli olsun.

Kadir Demir / TBMM Danışman

 

Allah şehit Mursî’ye rahmet eylesin. Bu çağdaki en iyi öncü ve örneklerimizdendir. Sisi ve destekçilerine Allah lanet etsin. İhvan, asrımızda bizim kumaştan olmayan sahabe ayarında adamlar yetiştirdi. M. Bedii gibi M. Mursî gibi…

Dr. Maruf Çelik / Davet ve Kardeşlik Vakfı Başkanı

 

“Ülkenizin aslanlarını öldürmeyin… Yoksa düşmanlarınızın köpekleri sizi yiyecektir.” Aslanlar sürekli böyle hep hapiste mi kalacak? Siz benim ne demek istediğimi çok sonra anlayacaksınız. Rabbim sana rahmet etsin Şehid Adam Muhammed Mursî.

Recep Songül

 

Şehadetin kutlu olsun!

Mısır’ın firavun zindanlarında yıllardır cunta rejimine direnen Muhammed Mursî kardeşimiz şehit olmuştur. Allah’ın laneti zalimlerin üzerine olsun!

Ramazan Kayan

 

Mısır’ın meşru Cumhurbaşkanı Muhammed Mursî, zalim ve katil mısır Firavunu Sisi’nin zindanlarında 5 yıl yattıktan sonra bugün sözde mahkemede yargılanırken şehadet şerbetini içti. Mazlum olarak Rabbine yürüdü. Bizler razıyız ya Rabbi, sen de razı ol. Âmin.

Ahmet Bulut / Yazar

 

İnna lillahi ve inna ileyhi raciun! Sisi cuntasının mahkeme salonunda hakkı haykırırken şehit düşen İhvan hareketinin aziz evladı ve Mısır’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursî için yarın (salı) ikindi namazında Fatih Camiinde gıyabi cenaze namazı kılıyoruz.

Abdurrahman Dilipak / Gazeteci – Yazar

 

Muhammed Mursî hayatı boyunca eğilip bükülmedi, dik durdu. Fani dünyayı elinin tersiyle çevirdi. Son nefesini bile cihat ederek verdi. Ümmet ebediyen rahmetle, onu şehit eden işbirlikçi katilleri ve İslâm düşmanlarını ise lanetle hatırlayacak.

Alper Tan

 

Düzenbaz yargıçlar onun öldürdü… Hain askerler onun öldürdü… Parayla alınmış siyasetçiler onu öldürdü… Kirli basın onu öldürdü… Sahtekâr devrimciler onu öldürdü… Yapmacık direnişçiler onu öldürdü… Aczimiz, sessizliğimiz onu öldürdü… Sonuçta hepimiz onu öldürdük…

Turan Kışlakçı / Gazeteci Yazar

 

İran parlamentosunda dört halifenin adını anma cesareti gösteren ve o günden sonra Şia’nın da muvafakatiyle ipi çekilen çok değerli şehidimiz Muhammed Mursî’ye yüce Rabbimizden rahmet-i vasia ve âlî dereceler niyaz eder, şehadetine sebep olan zalim katillere de lanet-i vasia ve nar-ı cahim talep ederiz. İslâm ümmetinin ve Ehl-i Sünnetin başı sağ olsun!

Cübbeli Ahmet Hoca

 

Hasan el-Bennâ’dan, Seyyid Kutub’a sürekli zindanlarla ve şehadetle sürdürülen kutlu yolda, değerli bir önderi daha yitirdik. Darbeci Sisi alçağı bu dünyada, önceki Firavunlar gibi hep lanetle anılacak, öte dünyada inşallah layığını bulacaktır. Muhammed Mursî’ye rahmet olsun.

Yılmaz Çakır

 

Mahkeme salonunda vefat eden Muhammed Mursî’nin o anda görülecek olan davası Hamas’la olan ilişkisi üzerineydi. Filistin davasına destek olmaktan muhakeme edilirken bu dünyadan göçüp gitmek de ayrı bir şeref.

Abdullah Kadıoğlu

 

Çağın mazlumlarından Muhammed Mursî, Mısır’da mahkeme salonunda şehadet şerbetini içti. Dünyasını karartan zalimlerin hem dünyalarını hem ahiretlerini karartmak için mevlasına yürüdü. Şehadetin mübarek olsun güzel insan…

Kimileri yaşarken ölür, kimileri ölürken yaşar… Şehitler ölürken dirilirler… Adın yaşayacak ey mazlum lider! Davan yaşayacak… Mücadelen yaşayacak… Sevdan nicelerin sevdası olacak inşallah…

Muhammed Emin Yıldırım

 

İslâm âlemi onurlu ve olgun bir liderini kaybetti. Muhammed Mursî’nin mekânı cennet, makamı âli olsun.

İbrahim Tenekeci / Gazeteci – Yazar

 

 Muhammed Mursî şehit edildi. ABD, israil, AB ülkeleri, S. Arabistan ve BAE, 5 binden fazla insan öldürerek seçilmiş bir adamı mahkûm etti. O adam bugün mahkeme salonunda son nefesini verdi. Bu topraklar bu zulmü unutmayacak. O katiller asla rahat nefes alamayacak.

İbrahim Karagül / Gazeteci

 

Muhammed Mursî’yi zehirleyerek şehit ettiler! Sadece Mısır’da değil bütün İslâm dünyasında infiale yol açmamak için mahkemede öldü süsü verdiler! Şeytan bunlar! Lanet olsun zalimlere ve kuklalarına!

Yusuf Kaplan / Gazeteci – Yazar

 

Mısır Cumhurbaşkanı iken ABD-israil- Suud-BAE destekli / teşvikli askeri bir darbe ile devrilip zindana tıkılan Muhammed Mursî, tedavisine izin verilmemek suretiyle öldürüldü. Allah şehadetini kabul eylesin.

Hakan Albayrak / Gazeteci

 

Yiğitlik mazlum liderlere mahsustur. Onlar önce Allah’ın, sonra halkın razı olacağı şekilde hareket ederler. İşte Mursî yiğit ve mazlum bir lider olarak şehadete yürümüştür.

Üzerinde münafıklık ve zındıklık alameti görülmeyen, Müslümanları diliyle ve kostümüyle aldatmayan, fitne-fesat gibi şeytani amelleri kendisine şiar edinmeyip, hal dili ve ameliyle amentüsü sağlam tüm dünya Müslümanlarının şahitliğine göre Mursî şehittir.

Hüseyin Öztürk / Gazeteci

 

Tarihten bugüne Firavunların izini süren, ABD’nin öncülüğündeki Batılı emperyalist güç odakları ve işbirlikçi, son firavun Abdulfettah el-Sisi ile imanı ve inancıyla, ülke ve milletine hizmet yolunda Firavunî düzene karşı şerefli mücadelesiyle bilinen Müslüman Kardeşler’in öncülerinden Cumhurbaşkanı Muhammed Mursî arasında yaşandı. Mursî, Firavunî düzene karşı demokratik yoldan mücadelesini vererek insan hakları ve inanç özgürlüğünün öncüsü olarak sembolleşmişti.

Askeri, istihbarat ve Firavuni yapıların baskıları ve tehditleri artarak devam ettiği bir dönemde Muhammed Mursî, “Zalimlerle mücadele etmek şereftir, kahramanlıktır. İnsanlık tarihi bu şerefli mücadelenin örnekleriyle doludur. Her Firavuna bir Musa olmuştur ve bizde Hz. Musa’nın yolundayız.” Diyerek hem haykırıyor hem de mücadelesini özetliyordu.

Şehit Muhammed Mursî’yi rahmetle anıyor, Batılı emperyalistleri ve onların işbirlikçisi Firavun kalıntısı el-Sisi’yi lânetliyorum.

Mehmet Koçak / Gazeteci

 

Muhammed Mursî’nin başta Filistin’e vermiş olduğu destek ve yeni bir anayasa hazırlaması ABD/Batı/israilin tepkisini çekmişti. Seçilmesinin üzerinden 1 yıl sonra ABD/Batı/israil destekli darbeyle devrilen Mursî, Filistin adına ‘casusluk’ yapmak suçlamasıyla yargılandığı mahkeme salonunda şehit oldu.

Ne diyordu Mursî gibi darbeciler tarafından tutsak edilen Mısırlı bir genç çıkarıldığı mahkemede: “Bana verilen elektrik Mısır’ı 20 yıl aydınlatır”!

İşte başta Mursî olmak üzere Batıcı cuntaya boyun eğmeyen Müslümanlar Mısır’daki zindanlarda hâlâ işkence tezgâhlarından geçiyor.

Yakup Köse / Gazeteci- Yazar