Selamünaleyküm değerli Davet Mektebi Dergisi okuyucusu kardeşlerim. Bu doğal ve çok lezzetli tatlı, Siverek yöresine ait. Daha doğrusu, orada on yıl boyunca yaşamış biri olarak, yeni doğum yapmış bayanlara şifa niyetine ve sütü arttırması niyetiyle yapıldığına şahit olmuştum ve bunu sizlerle paylaşmak istedim. Buyurun malzeme listesine ve yapım aşamalarına geçelim.

Yapanlara ve yiyenlere şifa olması duasıyla …
Malzemeler:
5 su bardağı süt
2 su bardağı su
5 tepeleme yemek kaşığı un
1,5 su bardağı pekmez
2 yemek kaşığı tereyağı
Yarım su bardağı susam
İsteğe göre üzerine ceviz veya farklı bir kuruyemiş serpiştirilebilir.

Pişirme Yöntemi:
Öncelikle tencere içerisine unu ve susamı koyalım. Bu iki malzemeyi, renkleri değişene ve susamların da kokusu çıkana kadar karıştırarak kavuralım. Bu işlem tamamlanınca, soğumaya bırakalım. Soğuduğundan emin olunca, üzerine süt ve suyu ilave ederek ocağa alalım. Bu malzemeleri, pürüzsüz olacak şekilde, iyice çırparak karıştıralım. Daha sonra pekmezi ilave edip tatlandıralım. Kendi damak zevkinize göre pekmez oranını azaltabilir veya artırılabilirsiniz. Bu malzemeleri, muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırarak pişirelim. Ocaktan alınca, tereyağını da ilave ederek iyice çırpalım. Son olarak, üzerine ceviz içi serperek servis edelim.
İçindeki malzemelerle çok sağlıklı olan bu tatlıyı, bebeği yeni doğmuş yakınlarınıza götürerek güzel bir geleneği sürdürebilirsiniz. Aynı zamanda kendi ailenize de ikram edebilirsiniz.
Afiyet olsun…
Not:
Fotoğraf, yeni doğum yapmış kardeşime yapıp götürdüğüm zamanki kareden. Tarifin başka yörelere ait olduğunu savunanlar da çıkabilir. Ben Siverek’te yapıldığını görüp orada pişirme yöntemini öğrendim.

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?