Davet mektebi dergimiz elinizdeki sayı ile birlikte bir yılını geride bıraktı. Bizi bir yıl boyunca yalnız bırakmadığınız için bütün okuyucularımıza en kalbi şükranlarımızı arz ediyoruz. Dergimiz İslam’ın kutlu mesajı ve davetinin doğru bir şekilde anlaşılması ve davetçilerin kendilerini yetiştirmeleri için bir mekteb olma idealini taşıyor. Başta yaşadığımız bu coğrafyanın, genelde ümmetin bütün sıkıntılarını dert edinen yayın çizgimiz sizden gelen nasihat ve değerlendirmeler çerçevesinde daha iyiyi ve daha güzeli yakalamak için elinden gelen tüm gayreti gösterecektir.

Geçip giden yıl neresinden bakarsanız fazlasıyla acılı, fazlasıyla kanlı bir yıl oldu. Aç kurtların üşüştüğü ümmet coğrafyamızda gözümüzün önünde harap olmuş şehirler, tükenen umutlar, sönen ocaklar ve sahile vuran minik bedenler…

Dünyadaki bütün sistemin beş küresel gücün iki dudağı arasına sıkışan gidişatı, ekini ve nesli yok etmeye devam ediyor.

Bütün bu sızılar içimizi acıtsa da sünnetullah gereği bir gün devran döner ve zulüm ile abad olmaya devam edenlerin sonlarının berbad olacağı günler de gelecektir. Fakat daha önemlisi, maddi tahribatların tamiri mümkündür. Manevi ve kültürel tahrifatın, yozlaşmanın tamiri ise çok zor.

Ülkemizde 2016 yılbaşı için sadece 37 milyon adet milli piyango bileti satıldı. Bu da milyonlarca insanın kesin haram olan şans oyunlarına umut bağladığını gösteriyor. Yüzyıllık manevi bir tahribatın Müslüman bir toplum üzerindeki uzun süreli etkilerini hep birlikte müşahede ediyoruz.

Bu olumsuz gidişatın farkında olan ıslahçı davetçilerin gelecek nesillerin eğitimi ve bilinçlenmesi üzerine yoğunlaşmaları ve gayretlerini artırmaları gerekiyor.

Yerli olmayan eğitim sistemi, manevi değerlerimize savaş ilan eden yozlaştırıcı kültürel hayat sistemi gittikçe gençliğimizi elimizden alıyor. Müslüman bir toplumda yaşıyoruz ama geleceğimiz olan gençliğimizi korumakta zorlanıyoruz.

Genç kuşaklarını ihmal eden toplumlar, bütün bir geleceklerini imha ederler. O yüzden en öncelikli meselemiz yeni neslimizi korumak olmalıdır. Şunu asla unutamayız: insanlığın önünü açacak, fikir, sanat ve ahlâkta büyük öncüler yetiştiremeyen toplumlar, bırakınız büyük atılımlara imza atmayı, varlıklarını bile sürdürmezler!

Muharrem GÜNEŞ
Davet Mektebi Dergisi Genel Yayın Yönetmen

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?