Şubat 2016 – Sayı 13

0
4995

Davet-Mektebi-Dergisi-2016-Sayı-13

 İletişim çağı olarak adlandırılan çağımızda medyanın, kitle iletişim araçlarının toplum üzerinde, özellikle çocuklar ve gençler üzerinde bıraktığı, psikolojik ve fizyolojik etkiler herkesin malumudur.  Asrı Saadet’ten günümüze değin medya; sosyal, siyasal, iktisadi, adli, askeri tüm alanlarda sürekli olarak kitleleri, toplumları yönlendirmede en etkili propaganda aracı olarak kullanılmıştır.

Asrı Saadet döneminde müşrikler propaganda aracı olarak şiire, edebiyata ağırlık verirlerdi. Günümüzde ise toplumsal yönlendirme ve manipülasyonun geliştirilmiş metodları (Televizyon, internet, radyo, yazılı basın, sosyal medya…) kullanılarak toplum üzerinde derin izler bırakılmaya devam ediliyor.

Her gün milyonlarca insana hitap eden basım yayım organlarına, medyaya sahip değilseniz diğer güçleriniz önemini yitirmeye mahkûmdur. İmanımızın bize kazandırdığı değerler üstün değerlerdir, küfrün icatları, oyunları, medyası bizi değerlerimizden uzaklaştırmamalıdır. Bu durum karşısında Allah’ın yüce nizamının yeryüzünde hâkim kılınması davasını sahiplenmiş olanların yıpranmamaları, bilakis inançlarına daha bir hararetle yapışmaları ve düşmanın silahından daha güçlü silahlarla silahlanıp mücadele etmeye devam etmelidir.

Küresel Güç Medya başlığıyla bu sayımızda kapak konusu olarak gücün önemli bir unsuru olan medya konusuna yer verdik. Teknik konulara girmeden sosyal medyaya, Asr-ı Saadetten günümüze medyanın önemine, etkilerine, fayda ve zararlarına değindik. Medya nedir? Kapsamı, etkileri nelerdir? Amacı, gücü nedir? Müslümanlar üzerindeki etkileri nelerdir? Müslümanlar medya gücünün farkındalar mı gibi sorular çerçevesinde bu konuya açıklık getirilmeye çalışıldı.

 Kapak dosyamız dışında, her sayımızda İslam âlemindeki önemli gelişmeleri kaleme alan yazarımız Ahmet Varol, bu sayımızda Suriye’de süren emperyalist işgal güçlerinin katliamlarını, vahşetlerini; Suudi Arabistan- İran gerginliğini, Putin’in düştüğü bataklığı, Filistin intifadasını, Yemen de süren çatışmaları ve diğer gelişmeleri siz değerli okuyucularımıza aktarmaktadır.

Yazarımız Molla Salih Turgut; Müslümanların bunalım ve çaresizlik içindeki durumunu göz önünde bulundurarak “… Gevşemeyin, üzülmeyin, eğer iman etmişseniz, en üstün sizsiniz.”(Ali-i imran, 139) ayetinde ifade edildiği gibi “İslam’ın Zafer Müjdelerini” sıralayarak ümidimize ümit katmaktadır

Tarihçe bölümümüzde yazarımız Barış Oktay, şehadetinin 67. Yıl dönümünde İmam Hasan el-Benna ve kurduğu Müslüman Kardeşler hareketinin ümmeti etkileyen en önemli özelliklerine değinmektedir

Araştırma-çeviri, düşünce, teknoloji, Kürtçe ve Arapça köşelerimizdeki diğer yazılarımızla Davet Mektebi Dergimizin Şubat sayısını siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz.

Daha güzel ve daha başarılı sayılarda buluşma arzusuyla Yüce Allah’ın bizleri her şeyin en hayırlısına muvaffak kılmasını diliyoruz.

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?