Ekim 2016 – Sayı 21

0
7706

21-dm-ekim-2016-dis-kapak

Mücahit Ümmet Hareketlidir

İslam bütün çağlara hitap eden, ümmetin tüm ihtiyaçlarını karşılayan en saf ve en geniş manada insanlığı mutluluğa götüren bir nizamdır. Son iki yüzyıl da İslam âleminde siyasal, sosyal, askeri, teknolojik, ekonomik, eğitim, düşünce ve ruhsal gelişim alanlarında bir istikrarsızlık hâkimse, bunun en önemli nedeni; eylem ve pratikte İslam’ı dünya ve ahiret işlerinin tamamını düzenleyen bir nizam olarak görmediğimizden kaynaklanmaktadır. İslam sadece çeşitli ibadet ve manevi bağlardan ibaret değildir. İslam’ın hayatın her alanını düzenleyen, her konuyla ilgili bir hükmü olan, hayat için sağlam ve ince bir düzen kuran, insanların maslahatı için gerekli sistemler öneren ve hayati öneme sahip sorunlar karşısında eli kolu bağlı olmayan, dünya ve ahiret işlerinin tamamını düzenleyen kapsamlı bir anlamı olduğuna inanıyoruz. İslam âleminin bu istikrarsızlık ve hastalıklardan kurtulmasının yolu; doğru bir yöntem, çalışkan müminler ve güvenilir, kararlı bir liderliktedir.

Mücahit Ümmet Hareketlidir” sloganıyla bu sayımızda İslam Âlemi’ndeki istikrarsızlığı sona erdirecek hareketli, çalışkan Müslümanların sportif özelliklerini ve bu özelliklerinin önemini analiz etmeye çalıştık. “Davet sadece belli yerlere sıkışarak yapılacak bir iş değildir. İnsanımızı genciyle, yaşlısıyla hem ilmi/manevi eğitime hem de bedeni eğitime tabi tutacak işler yapmalıyız” diyen başyazarımız Recep Songül, “Hazır Bir Fert, Hazır Bir Ümmet…” başlıklı makaleyi kaleme aldı. Ayrıca “Gevşeklik ve Tembellik,” ” Onlar Cihadı İslam’ın Zirvesi Kabul Ettiler “İnsanlığın İnşası İnsanın Yaratıcısının Öğretileriyle Mümkündür” başlıklı makalelerimizle de hareketli ümmetin özelliklerine açıklık getirmeye çalıştık.

Her sayımızda İslam Âlemi’ndeki önemli gelişmeleri kaleme alan yazarımız Ahmet Varol, bu sayımızda Suriye’de göstermelik ateş‑kes ve katliamları, 2005 yılından beri insanlık dışı ablukaya ve ambargoya tabi tutulan Gazze’nin etrafındaki kuşatma duvarını yıkmak için Gazze’ye giden Kadınların Özgürlük Filosunu, Siyonist işgal rejiminin “idarî hapis” cezası uygulaması yüzünden yüzlerce Filistinli, haklarında hiçbir dava dosyası açılmadan ve herhangi bir suçlama yapılmadan işgal rejimi savcılarının kararlarıyla hapiste tutulan Filistinli esirlerin özgürlük mücadelelerini, ABD’nin İsrail’e 38 milyar dolar taahhüdüyle küresel emperyalizmin işbirliğine ve dünya gündemindeki diğer konulara açıklık getirdi

Öncü şahsiyetler, düşünce, Kürtçe sahabe hayatı, edebiyat ve Arapça köşelerimizdeki yazılarımızla Davet Mektebi Dergimizin Ekim 2016 sayısını siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz.

Daha güzel ve daha başarılı sayılarda buluşma arzusuyla…

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?