Eylül 2016 – Sayı 20

0
5881

20-DM-Eylül-2016-Dış-Kapak

DAVET MEKTEBİ DERGİSİ’NİN 20. SAYISI ÇIKTI

İslam âleminin on iki asırlık iktidarı, özellikle iktidarın son dönemlerinde ortaya çıkan düşünsel, idari, askeri ve iktisadi gibi zafiyetler sebebiyle fetret, akabinde de dağılma dönemine girdi. Bu alanlarda ilerleyen batı ise yükselişe geçti. İktidarı ele geçiren Batı’nın tarih boyunca amacı İslam’la savaşmak, İslam’ı ve Müslümanları karalamak, itibarsızlaştırmak, sömürmek ve yok etmek olmuştur. Son zamanlarda İslam coğrafyasında ortaya çıkan uyanıştan sonra batılı güçler, devrimlere karşı işbirlikçilerini devreye koyarak, sinsi yöntemler ve askeri darbelerle piyonlarını iktidara getirip halkın devrimlerini çaldılar.

Uzun zamandır “üst akıl” ve işbirlikçilerinin gözleri Türkiye üzerineydi. Dünya Müslümanları nezdinde ayakta kalan tek kale olarak görülen Türkiye’nin yükselişini ve ülkenin kalkınmasında önemli rol oynayan, halkın %52 oyuyla seçilmiş Cumhurbaşkanı’nı derdest etmek ve halkın iktidarını sonlandırmak için besleyip güçlendirdikleri taşeron gruplarla 15 Temmuzda da görüldüğü gibi ciddi girişimlerde bulundular. Girişimleri sonuç vermeyince de farklı yöntemlerle ülkeyi karıştırmaya devam edecekler gibi görünüyor.

15 Temmuz’da amaçları ülkeyi parçalayarak adeta Suriyeleştirmek olan batı emperyalizmi; taşeron örgütlere, Erdoğan ve hükümeti devirdikten sonra tüm kurumlarıyla ülke yönetimini vaat ediyordu. Bunun üzerine uzun yıllar devletin içine sızan örgüt, kendisine inanan Müslümanların zekât ve sadakalarıyla benzeri olmayan bir kirli kalkışma gerçekleştirdi. Bu kalkışma, millet iradesine vurulmak istenen ve ülkeyi parçalamayı hedefleyen bir darbe girişimiydi. Allah’a hamdolsun millet bir bütün olarak, onurlu bir direnişle iradesine sahip çıkarak bu hain darbe girişimini püskürttü.

Davet Mektebi dergisi olarak bu şanlı direnişi değerlendirmeye devam ediyoruz. Bu sayımızda “Zafere Giden Yol Birlik Olmaktan Geçer” sloganıyla okuyucularımızın karşısındayız. “Zafer ve Şükür” makalesiyle yazarımız Salih Turgut, 15 Temmuz darbe girişiminin tarihsel sürecini, zaferde emeği olanları, zafer sonrası millete ve yöneticilere düşen şükür ve sorumlulukları hatırlatan bir makale ele aldı.  Yazarımız Doç. Dr. Adnan Oktay ise “Bir Öze Dönüş Tarihi Olarak 15 Temmuz” makalesiyle kısaca darbeler tarihini, Fetö örgütünü, darbe girişimin başarısız olma nedenlerini ve zaferden sonra görev ve sorumluluklarımızı yazdı. Başyazarımız Recep Songül “Ciddiyet Hayattır” makalesiyle ümmetin sorunlarının çok olduğunu ama ümmetin bu sorunları ciddiye almadığını ve işlerini ciddiyetle yapmadıklarını, meselelerimizi ciddiyetle ele alıp takip etmemiz gerektiğini yazdı. Ayrıca “Sivil İrade ve Özgürlüklerin Korunması” “İslami Olan Cemaat!”, “Hangi Cemiyetlerden Uzak Durmalı? ”İslami Eğitimin Dayandığı Temel İlke: Tevhid” başlıklı makalelerle sivil irade ve özgürlüklere, cemaatlerin önemine ve uzak durulması gereken cemiyetlerin özellikleri gibi konulara açıklık getirildi.

İslam âlemin en önemli âlimlerinden, Uluslararası Âlimler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ali Karadaği ile İslam ümmetinin yaşadığı sorunlar ve bu sorunların çözümleri üzerine bir röportaj gerçekleştirildi. Röportajda “Size bir müjdem var, çok yakında zafer İslam’ın olacak” diyen Üstad Karadaği, ümmetin sorunları ve sorunlarının çözümleri üzerine önemli açıklamalarda bulundu.

Öncü şahsiyetler, düşünce, edebiyat ve Arapça köşelerimizdeki yazılarımızla Davet Mektebi Dergimizin Eylül 2016 sayısını siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz.

 

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?