Filistinli amca çocukları Ahmed ve Hasan Manasıra yaklaşık 7 yıl önce işgal altındaki Doğu Kudüs’ün kuzeyinde gezinirken bir anda işgal güçlerinin kurşunlarına hedef oldular.

Çocuk yaşlarındaki iki kuzene işgal güçleri 12 Ekim 2015 tarihinde “bıçaklı eylem” gerçekleştirdikleri iddiasıyla ateş açtı. Hasan (15) olayın yaşandığı yerde şehit olurken, işgalci Yahudi yerleşimcinin aracıyla çarptığı Ahmed ise şiddete maruz kaldı. Olayın ardından Ahmed’in yaralı hâlde yerde yatarken Yahudi yerleşimcilerin küfürlerine maruz kaldığı video sosyal medyada yayımlanmış ve büyük yankı uyandırmıştı.

Olay yerinde bulunan yerleşimciler, Hasan ve Ahmed Manasıra’yı öldürmeleri için Siyonist güçlerini kışkırtmışlardı. İşgal güçleri, hayatının baharında olan Hasan’ı, kuzeni Ahmed’in gözleri önünde öldürdü. Yerleşimcilerin araçla çarptığı Ahmed ise bir grup tarafından darp ve sözlü şiddete maruz kaldı. Ölüm kalım arasında bir hâldeyken Ahmed, kanlar içerisinde kelepçelenerek hastaneye kaldırıldı.

Yaşanan tüm bu olayların ardından ıslahevinde tutulan Ahmed bir yıl aradan sonra çıkarıldığı işgal mahkemesince ilk olarak 12 yıl hapis cezasına çarptırılmış son kararla birlikte cezası dokuz buçuk yıla indirilmişti. Şu anda 20 yaşında olan Ahmed bazen aylarca tekli hücrede tutularak psikolojik sıkıntıların yanında ciddi sağlık sorunları yaşıyor.

Ciddi hastalıkları olan Ahmed’in serbest bırakılması için birçok kampanya düzenlense de işgal mahkemesi bu çağrıları kulak ardı etti. Aylardır hücre hapsinde tutulan ve ciddi sağlık sorunları yaşayan Ahmed’e, işgalciler tarafından tedavisi için verilen ilaçlar, durumunun daha da ağırlaşmasına neden oluyor.

Filistinli Ahmed, 13 Nisan 2022 tarihinde mahkemeye çıkarılacak. Özgürlüğüne kavuşması için gücümüz yettiğince biz de sesimizi yükseltelim ve Ahmed’e destek olalım:

#AhmedManasırayaözgürlük
#FreeAhmadManasıra

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?