Esselâmü aleyküm muhterem kardeşim,

Davet Mektebi, yeni bir sayısıyla karşınıza çıkıyor. Ramazan ayını idrak ediyoruz. Kendimize, çevremize ve dualarımızla Allah’a söyleyecek çok şeyimiz var. Önemli bir musibetle karşı karşıyayız. Dönüp kendimize bakmak için elimizde imkân var. Bugün karşı karşıya kaldığımızın elbette ki, bütün bir insanlık olarak yapıp ettiklerimizle yakın bir ilişkisi vardır. Musibet karşısındaki tavrımız tefekkürle, sabırla, metanetle, ferasetle, basiretle iç içe geçmiş bir tavırdır. Ramazan ayında iftarlar, sahur vakitleri, Kadir gecesi gibi kutsal anlar; kendimize, Rabbimize rücû etmenin ve bahsedilen tavrı sergilemenin anlarıdır.

Öyle görünüyor ki, coronavirüs, dünyayı maddi ve manevi yüklerinden temizleyip arındırmaya, ortalığı silkelemeye devam ediyor. Bizler de bu süreçte dergimizin okuyucuya aksamadan ulaşması adına ekip olarak azami çaba sarf ediyoruz. Bilmenizi isteriz ki, dergimizin nisan, mayıs ve haziran sayıları online olarak ilgili sayfalarımızdan yayınlanacak. Sonrasında ise yeni bir değerlendirme yapılıp siz değerli okuyucularımızla bu durum paylaşılacak. Bu süreçte Davet Mektebi telefonlarınızın, bilgisayarlarınızın ve evlerinizin kalem nefesli misafiri olacaktır. İlgili kanallarımız üzerinden bizleri takip edebilirsiniz.

Öncelikle 1 Mayıs emek ve dayanışma günü mübarek olsun. İnsan emeği her türlü kazancın ötesindedir, üstündedir ve değerlidir. Dünyada bu anlamda özlem duyulan günler maalesef henüz gelmemiştir. Dileğimiz paylaşımın, karşılıklı yardımlaşma ve dayanışmanın hakça yapılacağı günlerin en kısa zamanda gelmesi yönündedir.

Mayıs ayında Ebâ Eyyûb el-Ensârî, İmâm-ı Azam Ebû Hanîfe gibi değerli İslâm büyüklerinin yanında Sultan Fatih, II. Bayezid, II. Osman, Sultan Abdülaziz ve Sultan Vahdettin vefat etmişlerdir. Şeyhülislâm Yahya Efendi, Elmalılı M. Hamdi Yazır,  Hattat Hamit Aytaç, Nene Hatun da bu ayda vefat eden önemli şahsiyetlerdendir. Üstat Necip Fazıl Kısakürek’in hem doğumu hem de ölümü bu ay içinde olmuştur.

Bir mayıs gününde gerçekleşen ve çağları açıp kapatan İstanbul’un muhteşem fethi, dünyaya Müslümanların hâlâ söyleyeceği bir sözünün olduğunu göstermiştir. İstanbul’un ilk şehremini olan Hızır Çelebi’nin göreve başlaması da bu aydadır. Kâfir Yunanlıların İzmir’i işgal edişi, bu ayda gerçekleşmiştir. Ama Allah’ın lütf u keremiyle gidişi de kısa bir süre içinde gerçekleşmiş, Yunan’ın necis postallarının kirlettiği bu mübarek topraklar, şehit kanlarıyla temizlenmiştir.

Mayıs ayı Türkiye siyasi tarihinde önemli sahnelere sahiptir. 1950 seçimleriyle Demokrat Partinin iktidara gelişi millet-devlet kucaklaşmasının önemli parametrelerinden biri olmuştur. Adnan Menderes ve arkadaşlarının iktidardan uzaklaştırılması da yıllar sonra yine bir mayıs gününde maalesef bir askerî darbeyle olmuştur. Türkiye’deki darbe süreçlerinin hepsini emperyalizmin saldırıları olarak değerlendirmekteyiz. Çanakkale’de, Sakarya’da, Büyük Taarruz’da yapılamayanlar, darbelerle yapılmaya çalışılmıştır. Bu darbelerin son halkasının adı 15 Temmuz’dur.

Davet Mektebi‘nin önümüzdeki Haziran ayı dosya konusu HELAL GIDA olarak belirlenmiştir. Zaten son iki sayıda gıda güvenliği ve gıda katkı maddeleriyle ilgili bazı yazılarımız oldu. Dosya konumuzla ilgili sizlerden özgün yazılar, güzel makale ve denemeler yanında öyküler, şiirler ve anlamlı çizgiler bekliyoruz. Coronavirüsün bir ayağının helal ve güvenli gıda tüketimiyle ilgili olduğunu bilmenizi isteriz.

Ramazan bayramını maalesef insanlığın üzerindeki küresel musibetlerden dolayı buruk bir şekilde idrak ediyoruz. Ama bilinsin ki, umut müminin yol azığıdır. Belki bugün bizler de Hz. Musa’nın Rabbine dediği gibi “İçimizden birtakım beyinsizlerin işlediği (günah) yüzünden hepimizi helâk edecek misin? Bu iş, senin imtihanından başka bir şey değildir. Onunla dilediğini saptırırsın, dilediğini de doğru yola iletirsin. Sen bizim sahibimizsin, bizi bağışla ve bize acı! Sen bağışlayanların en iyisisin!” demeliyiz. Bizler için bu dünya hep bir imtihan yeriydi. Ve bundan sonra da bir imtihan yeri olarak kalmaya devam edecek…