Haziran 2016 – Sayı 17

0
5007

17-DM-Haziran-2016-Dış-Kapak

İbadet, arınma, nefis terbiyesi gibi büyük nimetler ve imkânlar barındıran Ramazan ayı, Kur’an-ı Kerim’de Müslümanlar için kıymet biçilen bir ay, bir mekteptir. Bu mektebin müfredatında oruç, teravih, mukabele, sabır, selam, itikâf, insanı özüne kavuşturan, insanlara yol gösteren, doğruyu eğriden ayıran Kur’an-ı Kerim, rahmet, mağfiret ve cehennemden kurtuluş vardır.

Bu mektepte hakkıyla talebe olmak ve zaferle mezun olmak için; Kur’an’la iletişimimizi daha güçlü tutarak Kur’an-ı Kerim’i hayatımızın merkezine almalıyız. Selam ve güzel söz ile insanlar arasında barışı tesis etmeliyiz. Malımızdan infak etmeli, israftan ve ribadan kaçarak sahabeyle hemhal olmalıyız. Tebliğ çalışmalarımızı artırarak daha fazla insanın gönlüne girmeli, kurtuluşuna vesile olmalıyız.

Şehru’l Kur’an Ramazan, sloganıyla; bu sayımızda dosya konusu olarak Açlık ve Tokluk Arasında Şehru-l Kur’an Ramazan, Rabbanilerin Ramazan Programı, Ramazan Rabbaniliğe Giden Yol, Nefsin, ailenin, Toplumun ve Ümmetin Değişim Mektebi, Oruç Dört Şehevi Duygunun Kalkanıdır, Ramazan Temizlenmektir, İtikâf ve Kullukta Derinleşme, Oruç Fıkhı, “Ramazan Fetih ve Zafer Ayıdır, Ramazan Sonrası İmani İlke ve Sabiteler gibi başlıklar çerçevesinde konuya açıklık getirilmeye çalışıldı.

Her sayımızda İslam Âlemi’ndeki önemli gelişmeleri kaleme alan yazarımız Ahmet Varol, bu sayımızda İşgal rejimi tarafından Filistin’de tutuklanan ve cezaevinde açlık grevine başlayan gazeteci Muhammet El-Kik’in mücadelesini ve serbest kalışını; Filistin ve Mescidi Aksa muhafızı Raid Salah’ın tutuklanmasını; Beşşar Esed’in Rusya, ABD, İran ve BM işbirliğiyle Suriye’de sürdürdüğü katliamlarını; Mısır’ın şüpheleri bir şekilde düşen uçağını, Sisi zindanlarında can veren Müslüman Kardeşleri; Bangladeş’te idam edilerek şehit edilen Cemaati İslami’nin lideri Nizami’yi ve daha birçok gelişmeyi siz değerli okuyucularımıza aktarmaktadır.

Tarihçe, düşünce, Kürtçe, edebiyat ve Arapça köşelerimizdeki diğer yazılarımızla Davet Mektebi Dergimizin Haziran 2016 sayısını siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz.

Ramazanın tüm Müslümanlar için günahlardan, kötülüklerden arınmaya, kaynaşmaya, imani bir vahdetle aramızdaki bağları güçlendirmeye, İslami kimliğe dönmeye ve hayırlara vesile olmasını Yüce Allahtan dileriz.

Daha güzel ve daha başarılı sayılarda buluşma arzusuyla Yüce Allah’ın bizleri her şeyin en hayırlısına muvaffak kılmasını diliyoruz.

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?