Mayıs 2016 – Sayı 16

0
5939

16-DM-Mayıs-2016-Dış-Kapak

Kur’an-ı Kerim’de kıymet biçilen, aylar içinde daha anlamlı ve önemli olan Ramazan ayına haftalar kaldı. Yüce Allah bu mübarek ayı Müslümanlar için sevap kazanma, bütün yıl için adeta formatlanma, ahiret için de yatırım yapma mevsimi kılmıştır.  Bu rahmet ve bereket ayında müminlerin dünya ve ahiret saadetleri için özel ganimetler, imkânlar, fırsatlar vardır. Bu ganimetleri elde etmek için Ramazan ayını hakkıyla idrak etmemiz gerekir. Ramazan’a arınmış bir şekilde kavuşmak ve arınmış bir şekilde dosdoğru yolda yürümek için Ramazan öncesinde; tövbe ederek, Kur’an’la iletişimimizi güçlü tutarak, Kur’an-ı Kerim’i hayatımızın merkezine alarak, selamı yayarak, insanlar arasında barışı tesis ederek, infak ederek, tebliğ çalışmalarımızı artırarak birçok hazırlıklara başlamamız ve Ramazan’da bunları kendimizde meleke haline getirip yıl boyunca bu istikamette yol almamız gerekir.

“Allahım! Recep ve Şaban’ı hakkımızda hayırlı kıl ve bizi Ramazana kavuştur” sloganıyla; Kur’an’ı anlama, Ramazana hazırlık, önemli gün ve geceler ihya etme gibi maneviyat temalı bu sayımızda, kapak konusu olarak “Kur’an’la Yaşamak”, “Namazla Dirilmek” “Miraca var mısın?”, “Beraatimiz” gibi başlıklar çerçevesinde konuya açıklık getirilmeye çalışıldı.

Hem âlim hem de Müslüman davetçi kimliğiyle tanınan Seyda Salih Turgut ile gerçekleştirdiğimiz röportajda ise; Ramazan-ı Şerifi hakkıyla ihya etmek için Recep ve Şaban aylarında neler yapmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz? Bu ayları Nasıl değerlendirmeliyiz ki Ramazanı hakkıyla idrak edebilelim? Halk arasında “Üç aylar” diye adlandırılan ve özel bir hassasiyetle, çeşitli ibadetlerle ihya edilen Recep, Şaban ve Ramazan aylarının faziletleri, bu ayların önemi ve bu aylarla, özellikle de Recep ayıyla doğru bilinen yanlışları Seyda Molla Salih Turgut ile konuştuk.

Her sayımızda İslam âlemindeki önemli gelişmeleri kaleme alan yazarımız Ahmet Varol, bu sayımızda İstanbul’da, 13. Genel Kurul toplantısı düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) izlenimlerini ve yorumlarını okuyucularımızla paylaştı. Ayrıca, ABD başkanı Obama’nın Suudi Arabistan ziyaretini, Suriye’de ateşkese rağmen süren katliamları, tekne facialarını, Mavi Marmara’yla iplerin koptuğu Türkiye-İsrail arasındaki uzlaşı aşamasını, Dağlık Karabağ’daki çatışmaları, Rusya-İran arasındaki gelişmeleri ve İslam âlemindeki birçok gelişmeyi siz değerli okuyucularımıza aktarmaktadır.

“Mavi Marmara Yoluna Devam Ediyor” başlıklı yazısıyla Mavi Marmara aktivisti Barış Oktay, Mavi Marmara’da yaşadıklarını, Mavi Marmara şehit düşen Ali Haydar Bengi’nin Siyonist İsrail askerlerine karşı mücadelesini ve şehadetini kaleme aldı.

Tarihçe, düşünce, Kürtçe, edebiyat,  aile mektebi ve Arapça köşelerimizdeki diğer yazılarımızla Davet Mektebi Dergimizin Mayıs 2016 sayısını siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz.

Daha güzel ve daha başarılı sayılarda buluşma arzusuyla Yüce Allah’ın bizleri her şeyin en hayırlısına muvaffak kılmasını diliyoruz.

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?