Ayşenur TEKTAŞ ve Kübra KILIÇ

Ramazan ayı sizin için ne ifade ediyor, Ramazan gelince günlük rutinlerinizde ve duygularınızda ne gibi değişiklikler oluyor?

Ramazan benim için yılın en kârlı kazancını elde etme yolunda özel bir fırsattır. Allah (c.c) sayılı günler olarak bizlere lütfetmiştir, bu sayılı günlerin her anını Allah’ın razı olacağı ameller ile doldurmak gayreti içinde olmalıyız. Hadis-i Şerif’te de ifade edildiği gibi, ‘Eğer insanlar Ramazanın faziletini bilselerdi, bütün senenin Ramazan olmasını isterlerdi.’ Hadiste Ramazanı dolu dolu geçirmemiz için teşvik vardır, bu teşvike kulak vermek düşer bizlere. Ramazan benim için itaat, birlik, sabır, tahammül, murakabe, düzenli bir hayatı ve az zamana çok ibadet sığdırmayı ifade ediyor. Bu vesileyle Allah’a yakın olmanın çok kolay ve mümkün olduğunu hissediyorum. Allah Ramazanı anlayarak yaşamaya muvaffak etsin bizleri.

Ganimet Aydın Bilen

 

Ramazanda mahallenin genç kızları mukabele yapıyor. Onların yanına gidiyorum. Tek başıma Kur’ân okuyamıyorum. Onlarla birlikte yılda bir kere de olsa hatim yapmış oluyorum. Hele bayram… O da olmasa torunlarımın yüzünü göremiyorum. 30 günüm onların gelmesini ümit etmekle geçiyor. Bayramda onlara çocukluğumdaki Ramazanlarımızı anlatıyorum. Ah ah, nerde o eski Ramazanlar…

Al Yanaklı Teyze

 

Ramazan, günümüz tabiriyle indirim sezonu demek benim için. Yani az emek ama çok kazanç. O yüzden vaktimi boş geçirmemeye ve Rabbimin razı olacağı şeylerle uğraşmaya çalışıyorum. Diğer zamanlarda da her daim dilimde zikirle dolaşmaya gayret ederken, Ramazanda daha bir dikkatli oluyorum. Odaları süpürürken, yolda yürürken, çamaşır asarken, yemek yaparken vs. dilimi Peygamber Efendimizden (sav) duyduğumuz zikirlerle meşgul etmeye gayret ediyorum.

Özellikle kimsesiz olan yetim ve dul kardeşlerimiz bu ayda daha çok aklıma geliyor. Ramazanda haliyle Kur’ân ve namazla daha çok hemhal oluyorum. Ayet ve hadislerin tesirini üzerimde daha çok hissediyorum. Mesela ‘Ramazanda biri size sataşırsa ben oruçluyum deyin’ buyuruyor ya Efendimiz… Bu yüzden Ramazanda diğer zamanlara göre çocuklarıma daha çok yaklaşabiliyorum. Yaramazlık yaptıklarında diğer aylara göre daha sabırlı oluyorum. Aslında ben Ramazanda çıtayı çok aşırı yükseltmemeye çalışıyorum ki, Ramazandan sonra da devam ettirebileyim. Yoksa bir ay boyunca güzel şeyler yapıp sonra keskin bir düşüşe girmenin Ramazanı anlamamak ve yaşayamamak olduğuna inanıyorum.

Bir de Ramazana girerken nasıl ki, evlerimizi temizleyip süslüyorsak, bu kutlu misafire kalben de hazırlanmaya gayret ediyorum. Çünkü bana Ramazanın en faydalı olacak yeri orası, kalbim. Mukabeleden aldığım hazzı da belirtmesem olmaz. Normal zamanlarda insanları Kur’ân okumak için tutmakta zorlanıyorum ama Ramazan ayında kendileri geliyorlar. Ayetlerin tefsirini yaparken can kulağıyla dinlemeleri de Ramazanın bereketi tabii.

Seval Güven

 

Ramazan denilince rahmet gelir aklıma. İnsanoğlunun her türlü hatasına rağmen rahmet kapılarının sonuna kadar açık olması ümit vericidir. Ramazan 30 günlük bir terapi misali, ruhun ve bedenin arınmasıdır. Tefekkürle geçirmek gerekir bu rahmet ayını. Ömrümüzde çok defa Ramazan ayına ulaşmak nasip olabilir, lâkin kaç Ramazan ayının hakkını verdik bunu düşünmeliyiz. Bak işte Allah bize bir fırsat daha sunuyor. Bir Ramazan ayı daha… Hakkını verebilmek duasıyla.

Halime Hatipoğlu

 

Ramazan güzel bir teneffüs bizim için. Normal zamanlarda yediğimiz yemeğin değerini anlıyoruz. Nefislerimizi terbiye etmek için güzel bir fırsat. Ramazan gelince içimin huzurla dolduğunu hissediyorum.

Melek Gönüllü

 

Ramazan ayı mı? Pek mübarek bir aydır. Kazancım daha da artıyor Ramazanda. Veresiye alanların çoğu gelip ödüyorlar borçlarını. Bazen başkalarının borçlarını bile ödeyenler var. Ramazan ayı gelince rahmet kapıları açılırmış, şeytanlar zincire vurulurmuş. Çok mübarek bir aydır evlâdım. Artık yaşlandım inşallah bu sene de ulaşırım Ramazan ayına.

Bakkal Amca

 

Ramazan benim için hâlâ bitmemiş bir fırsata benziyor. Ramazan ayı, bir altın vadide hızlıca karşıya geçerken eteğine o altınlardan doldurabildiğin kadar aldığın altınlar mesabesindedir. Ne kadar toplarsan kârdır ya… İşte Ramazan ayı da öyledir benim için. Ne kadar iyilik yaparsam ne kadar çok ibadet edersem, o kadar hayırlıdır benim için.

Feride Semir Karadaş

 

Ramazan ayındaki birlik ve beraberlik duygusunu çok seviyoruz. Sofralarımız misafirlerimizle daha da bereketleniyor. 30 günün sonunda gelen bayram bizim için bir hediye gibi. Normal zamanlara göre Ramazanda kıyafetimize, söz ve davranışlarımıza, ibadetlerimize daha çok dikkat etmeye çalışıyoruz. Ramazan ayını çok seviyoruz.

Elifnur, Ayşe, Leyla, Hazal, Fatma Nur ve Emine

 

Allah Teâlâ bazı zamanları, mekânları ve insanları diğerlerinden üstün kılmıştır. Ramazan ayı da yılın diğer aylarından üstün kılınan bir zamandır. Ramazanın heyecanını üç ayların başlamasıyla beraber hissediyorum. Ramazanın bizim için bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Ve ibadetlerin yalnızca Allah rızası için yapıldığını derinden hissediyorum. Mesela normal zamanda kolayca yiyebileceğim bir yemeği Ramazanda önümde dursa dahi sabredip yememek, bana Allah’ın kudretini hatırlatıyor.

O’nun (c.c) için değil haramdan, helalden bile vazgeçebilmek çok güzel bir duygu. Ramazan benim için kardeşliğin, birlik ve beraberliğin en içten duygularla hissedildiği zamanlardan biri. Öyle Ramazanlar oluyor ki, iftarımı yalnızca 4 veya 5 gün kendi evimde açıyorum. Diğer günler kardeşlerimin iftar davetlerinde geçiyor. Bu; uhuvvetin, Allah’ın mümin kullarının gönüllerine bahşettiği muhabbetin en güzel göstergelerinden biridir. Bilemeyiz belki de ahiret günü bizi kurtaran, geçirdiğimiz bir Ramazanımız olacaktır. O yüzden her Ramazanı sonuncusuymuş gibi değerlendirmeli, bu mukaddes vakitlerin kıymetini bilmeliyiz.

Çetin Gören

 

Ramazan ayında insanlar bana hiç bulunmadıkları kadar yardımda bulunuyor. Ramazanı çok seviyorum. Sırf bayramda yediğim şekerler için bile 30 gün oruç tutmaya değer abla… Abla, Allah rızası için mendil alır mısın?

Mendil Satan Çocuk

 

Ramazan gelince yoğun duygular içerisinde oluyorum. Oruç tuttuğumda sıhhatimin daha iyi olduğunu müşahede ediyorum. Ailem ve akrabalarımla iftar sofralarımızı paylaşmak, birlik ve beraberliğimizi pekiştiriyor. İhtiyaç sahibi kardeşlerimizin halinden daha iyi anlayabiliyoruz.

Esnaf Lokman Turgut

Bize cevap veren vermeyen tüm halkımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.