Şehrul Kur’an Ramazan

0
8112

Selamların en güzeli Allah’ın selamıyla…

İbadet, arınma, nefis terbiyesi gibi büyük nimetler ve imkânlar barındıran Şehru’l Kur’an Ramazan, hayat rehberimiz Kur’an’ı Kerim’in inişi sebebiyle de Müslümanlar için kıymet biçilen bir ay ve diriliş mektebidir. Bu mektebin müfredatında oruç, teravih, mukabele, sabır, selam, itikâf, muhasebe, infak, insanlara yol gösteren, doğruyu eğriden ayıran Kur’an’ı Kerim’i tilavet ve anlama, rahmet, mağfiret ve cehennemden kurtuluş vardır.

Bu mektepte hakkıyla talebe olmak ve zaferle mezun olmak için; Kur’an’la iletişimimizi daha güçlü tutarak kitabı hayatın merkezine almalıyız. Davet ve tebliğ çalışmalarımızı artırarak daha fazla insanın gönlüne girmeli, kurtuluşuna vesile olmalıyız.

Ramazan ayı kulların rableri ile aralarını düzeltmeleri, ona dönüş yaparak af dilemeleri için sunulan yıllık altın fırsattır. İnsanın iradesinin zayıflayıp ibadet hayatının gevşemesi durumunda ramazan imdada yetişir, tekrar diriltmek ve silkelemek için…

İslam dini kuşatıcı bir hayat modelidir. İbadet ve esaslarının arzu edilen meyveyi verebilmesi için ibadetlerin, ruhuna ve maksadına uygun olarak yerine getirilmesi gerekir. Örneğin ramazan bir festival ve eğlence ayı değildir. Mükellef iftar sofraları sonrası sahur saatlerine kadar süren kutlama ve eğlenceler ruhunu kaybetmiş, şekli ramazanlara dönüşüyor.

Özellikle Suriye başta olmak üzere Gazze’de, Arakan’da ve bütün alemi İslam’da abluka ve ölüm kusan bombaların altında yaşayan kardeşlerimizi açlık anlarımızda hatırlayarak empati yapabilmek, onlara dua etmek, fiili dualarımız ile de yardım elimizi onlara uzatmak için önemli bir fırsattır.

Ramazanın tüm Müslümanlar için günahlardan, kötülüklerden arınmaya, fakir zengin ayrımı yapmadan bütün kardeşlerimize gönlümüzü ve sofralarımızı açarak kaynaşmaya, imani sorumluluk gereği aramızdaki bağları güçlendirmeye ve daha nice hayırlara vesile olmasını yüce Rabbimden dilerim.

Rabbani ramazanlar yaşamak duasıyla…

Muharrem GÜNEŞ | Genel Yayın Yönetmeni

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?