Temmuz 2016 – Sayı 18

0
6727

18-DM-Temmuz-2016-Dış-Kapak

Evlilik müessesinin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı, zorlaştırıldığı, sebepsiz bir şekilde geciktirildiği, boşanma oranlarının hızla arttığı bir dönemden geçiyoruz. Oysa evliliğin önemi ve sağlıklı evlilikle alakalı onlarca ayet nazil olmuş ve Peygamberimiz (s.a.s) konuyla alakalı onlarca hadis nakletmiştir. Allah’ın ve Resulü’nün (s.a.s) bu kadar önem verdikleri bir müesseseyi itibarsızlaştırmaya çalışan din düşmanı “modern” cahillerin saldırılarına karşı bu kutsal ocağı korumak ve devam ettirmek biz Müslümanların büyük vazifesidir.

İslam’da evliliğin en önemli gayesi yeryüzünde toplumsal dengenin korunması, aile sıcaklığında imanlı nesillerin yetişmesi ve İslam ümmetinin çoğalmasıdır. Peygamberimiz (s.a.s “Evlenin ve çoğalın! Çünkü ben (kıyâmet gününde) diğer ümmetlere karşı sizin (çokluğunuzla) iftihar edeceğim!” buyurarak insanları evlenmeye teşvik etmiştir. Bunlarla beraber evlilik; hayatın yükünü paylaşmak, yalnızlığın ıstırabından kurtulmak, haramlardan korunmak, iki cihanda da mesut olmak gibi çok önemli gayeleri de vardır.

İdeal Evlilik Nasıl Olmalıdır? sloganıyla bu sayımızda;

İdeal İslâmî evlilik nasıl bir şeydir?

Sağlıklı bir evliliğin oluşabilmesi için dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

İslâm’da evliliğin gâyesi nedir?

Sağlıklı bir evlilik için eş seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

Resulullah (s.a.s) döneminde evlilik ve düğün nasıldı? gibi sorular konuya açıklık getirilmeye çalışıldı.

Her sayımızda İslam Âlemi’ndeki önemli gelişmeleri kaleme alan yazarımız Ahmet Varol, bu sayımızda da Ramazan’da azgınlaşan beşer şeytanlarının Felluce’de sergiledikleri vahşet ve oynanan oyunlarını, işgal güçlerinin Suriye’de kesintisiz katliamlarını, Siyonistlerin Filistin’deki zulümlerini, Mısır’da Sisi cuntasının yeni idamlar ve müebbet hapis cezalarını, Yemen’de devam eden savaşı, Tunus’ta devam eden siyaset ve din tartışmasını, Almanya parlamentosunun tanıdığı “Ermeni soykırımını” ve daha birçok gelişmeyi siz değerli okuyucularımıza aktarmaktadır.

Öncü Şahsiyetler bölümümüzde yazarımız Barış Oktay, Lübnan Müslüman Kardeşler Genel Murakıbı Prof. Dr. Fethi Yeken’in biyografisini okuyucularımızla paylaşmaktadır.

 

Tarihçe, düşünce, Kürtçe, edebiyat ve Arapça köşelerimizdeki diğer yazılarımızla Davet Mektebi Dergimizin Temmuz 2016 sayısını siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz.

Hepinizin Ramazan Bayramını gönülden tebrik eder, Yüce Allahtan bu bayramı hayırlara vesile kılmasını, ümmetin yaralarının sarıldığı bayramlara kavuşturmasını dileriz

Daha güzel ve daha başarılı sayılarda buluşma arzusuyla…

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?