Rahman ve Rahim Olan Allah’ın Adıyla…
Kıymetli Okuyucular,
Davet Mektebi olarak yeni bir sayıyla karşınızdayız. Bu sayıda kalbi hastalıkları ele aldık. Günümüz Müslümanlarının oldukça dikkat etmesi gereken bu konu, ayakların kaydığı, kalplerin bozulduğu, tüm iddiaların buharlaştığı hatta bazen kişiyi gizli şirke götürebilecek kadar riskler barındıran hususlarla ilgilidir. O yüzden Müslümanın her anında teyakkuz halinde olması, kalbini Kur’an ve Sünnet’in pınarından akan berrak ahlak pınarıyla sürekli yıkayıp arındırması büyük önem arz etmektedir. Davranışlarımızın Allah için olup olmadığını, kalbimize manevi bir virüs bulaşıp bulaşmadığını sorgulamamız hayati bir meseledir. O yüzden Resûlullah (s.a.s.)’in “Ey Allah’ım, bir göz kırpması miktarınca dahi olsa beni nefsimin eline bırakma!” duasını hep yinelemeliyiz.
Mübarek aylardayız, ibadet ve taati, tevbe-istiğfarı, hayır-hasenatı artırmamız için şu günler bir fırsattır. İnsanların maddiyata kalp bağlayıp onu ilahlaştırma imtihanıyla karşı karşıya kaldığı şu günlerde, ibadete ve maneviyata daha fazla yönelmemiz, bu tehlikeye karşı en büyük panzehirimiz olacaktır. İnsanların türlü desiselerle süfli âleme çekilmeye çalışıldığı bir ortamda Rabbani olabilmek er kişinin işidir. Bizler de er kişiler olan sahabilerin yolunu benimsediğimiz müddetçe inşallah kalbî hastalıklara karşı mücadele eder, kazananlardan oluruz.
Değerli Kardeşlerim,
İçinden geçtiğimiz şu süreçte İslam düşmanları ellerinden geleni artlarına koymayacaklardır. Üniversite öğrencileri başta olmak üzere her fırsatı ülkemizde kaos çıkarmak için fırsat bileceklerdir. Bize düşen vazife ise gençlerimize sahip çıkmak, örgütlerin pençesine düşmelerine mani olmaktır. Onların birer müttaki dava adamı olmaları için İslami eğitimlerine önem vermek, kalplerini Allah’a ve Resûlü’ne bağlamaya çalışmaktır.
“İçinde bulunduğumuz şu salgın durumunu lehte nasıl kullanabiliriz?” şeklinde hep çaba içinde olmak, bu hususta elimizden geleni yapmak, dava arkadaşlarımızla sürekli irtibat içinde olmak elzemdir. İslami çalışmamın aksamaması için de hareket halinde olmamız, yapabileceklerimizi yapmamız, boynumuzda daavi bir sorumluluk olarak durmaktadır. Bu bilinçte olduğumuz müddetçe Rabbimizin rahmeti üzerimize inecektir.
Rabbim değerli hocalarımızın ve kardeşlerimizin kalemlerinden sadır olan muhlisane satırlardan istifade etmeyi hepimize nasip etsin. Nisan ayında rahmet ve bereket mevsimi olan Ramazan ayı, farklı yönleriyle kapak konumuz olacaktır.
Dergimizi yayına hazırlarken âlem-i bekâya göç ettiği haberini aldığımız Muhterem M. Emin SARAÇ Hocamıza da rabbimizden rahmet diliyor; İslam adına ortaya koymuş olduğu say-u gayretin mükâfatının kendisine ziyadesiyle lütfedilmesini Cenab-ı Mevlâ’dan niyaz ediyoruz.

Dr. Ahmet AKBAŞ
Genel Yayın Yönetmeni