Kasım 2015 – Sayı 10

0
5414

Davet-Mektebi-Dergisi-10-Kasım-2015

İslami nizamın Müslümanların hayat merkezinden çıkmasıyla başta Müslümanlar için olmak üzere bütün insanlık için hayatın bütün alanları; sosyal, kültürel, siyasi, iktisadi… Bütün sahalar büyük tahribatlara maruz kalmış,  bozguna uğramıştır. Bu tahribatın en büyük sebebi olan ahlaksızlık kanser gibi toplumun en kılcal damarlarına kadar yayılmış, toplumu maddi ve manevi büyük tehdit ve tehlikelerle karşı karşıya bırakmıştır.

Toplumun karşı karşıya kaldığı bu büyük tehdit ve tehlikelerden kurtulmanın yegâne yolu bütün beşeri nizamları hemen içimizden def ederek tek kurtuluş yolu olan Allah’ın nizamı olan İslam’ı hayatımızın merkezine geri getirmektir. İmam Hasan el- Benna tahribata uğramış, kansere yakalanmış hasta toplumların tedavisi için öncelikle Müslüman ferdin sağlam temeller üzerine sağlam bir akideyle yetişmesi gerektiğini söylüyor. Müslüman fertten sonra Müslüman toplum, Müslüman devlet ve sonunda adil bir dünya… Burada yük davetçilerin omuzlarında.  Bahsi geçen tüm sorunlarımızın çözümü, hastalıklarımızın tedavisi için davetçilerin ağır bir yükümlülüğü var. Davetçi bu yükümlülüklerini yerine getirirken sahip olması gereken en önemli özellik daveti yaşayarak yaymasıdır.         

Davet Mektebi’nin bu sayısında daveti yaşayarak yaymak konusunu kapak dosyası olarak ele almaya çalıştık. Daveti Yaşayarak Yaymak başlığıyla bu sayımızda… “Etkili bir Davet Yöntemi Olarak Örneklik”, “Onlar Lisan-ı Halleriyle Öğrettiler,” Sadakat ve İstikamet Üzere miyiz”  ve Örnek bir Şahsiyet ve Eşsiz bir lider Hz Ömer” konulu başlıkları ele aldık.

Gündem analiz yazarımız Mümin Yılmaz, ülkemizde kısa sürede yaşanan seçimlerin değerlendirmesiyle beraber seçim öncesi Diyarbakır Yenişehir Belediyesinin billboardlara Danimarkalı bir karikatüristten ithal ettiği ve dünyayı ayağa kaldıran Peygamberimize (sav) hakaret içerikli karikatürü “kadına yönelik şiddeti önleme” adı altında astığı afişin hesabını soruyor…

Her sayımızda İslam âleminde yaşanan önemli gelişmeleri kaleme alan yazarımız Ahmet Varol, bu sayımızda da  Filistin’de Kudüs intifadasını, Rusya’nın Suriye işgalini ve Mısırda olan gelişmeleri ele alıyor.

Misafir yazarımız Dr. Alaeddin Cango, Kürtler Kimdir başlıklı yazısıyla Mezopotamya’nın kadim halkı Kürtlerin İslam öncesinden günümüze tarihçesini ve İslam davası için olan mücadelelerini kaleme aldı.

Başyazı yazarımız Recep Songül “Şimdi Nasihat Zamanı” yazısıyla Müslüman kardeşlerine öncelikli meselelerini hatırlatarak, küçük meselelerle uğraşmamaları nasihatinde bulunmaktadır

Aile mektebi, Kitap analizi, Gerçek Hayat, Teknomerak, Kürtçe ve Arapça köşelerimizdeki yazılarla Davet Mektebi dergimizin Kasım sayısını siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz. Rabbim bu çalışmaları ümmetin yeniden dirilişine, birlik ve bütünlüğe kavuşmasına ve mağdur Müslümanların kurtuluşuna vesile kılmasını diliyoruz. Daha güzel ve daha hayırlı sayılarda buluşma ümidiyle…

 

 

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?