Aralık 2015 – Sayı 11

0
5226

Davet-Mektebi-Dergisi-11-Aralık-2015

Müslümanlar vahyin ilk yıllarında olduğu gibi günümüzde de inançlarından dolayı maddi ve manevi zulümlere maruz kalıyorlar. Toprakları işgal altında, yer altı ve yer üstü kaynakları sömürülmekte, yurtlarında ağır işkence ve ölümlere maruz kalmakta, yurtlarından çıkartılarak mülteci hayatına mahkûm edilmektedirler. İslamofobi, aşırı dincilik, terörist gibi suçlamalarla da bulundukları bütün coğrafyalarda manevi olarak baskı altındalar.

İslam’ın ve Müslümanların karşı karşıya kaldığı bu propaganda ve komplolar ancak ümmetin vahdet ve yeniden dirilişiyle bertaraf edilebilir. Bu diriliş ve vahdetin ihya olmasına vesile olacak kişilerde ümmetin lokomotif gücü, aydınlık yolun öncüleri, Peygamberlerin varisleri olan Âlimlerdir. Bu merhalede âlimlere büyük görevler düşmektedir.

ÜMMETİN LOKOMOTİFİ RABBANİ ÂLİMLER başlığıyla bu sayımızda, aydınlık yolun öncüleri, toplumun değişim ve dönüşümünde önemli bir etkiye sahip olan Âlimlerimizde olması gereken özellikler dosya konusu yapıldı. Rabbani Âlimlerin Özellikleri, Toplumsal Dönüşümde Ulemanın Gücü, Ulemayı Harekete Geçirmek, Ulema ve Umara, Aydın ve Âlim makalelerimizle de bu konuya açıklık getirmeye çalışıldı.

Gündem yazarımız Mümin Yılmaz, Düşürülen Rus uçağı, Diyarbakır Baro başkanı Tahir Elçi suikasti, Paris saldırılarını ve diğer sıcak gündemi analiz ediyor.

Her sayımızda İslam âlemindeki önemli gelişmeleri kaleme alan yazarımız Ahmet Varol, bu sayımızda Suriye’deki Rus işgalini, Suriyeli mültecilerin durumunu, Paris saldırısını, Yemendeki Husi fitnesini, Siyonist işgal rejiminin İslami Hareketi kapatması, Bangladeş’teki zulmü ve idamları analiz ediyor.

Yeni Sykes-Picot planların devrede olduğunu söyleyen PYD lideri Salih Müslim’in abisi Mustafa Müslim’le özelde Suriye, genelde ümmetin durumu üzerine bir röportaj gerçekleştirildi.

Tarihçe bölümümüzde Siyonist İşgal Rejimine yılmadan direnen ve onlarla mücadele eden HAMAS’ın 28.Kuruluş Yıldönümünde kısa tarihini derlendi.

Aile mektebi köşemizde “Sınav Kaygısı ve Onunla mücadele Yollarını ” öğrenciler ve veliler için ele alındı.

Arapça makalemizde Dünya âlimler birliği üyesi yazarımız Prof. Dr. Samih el-Cubba’nın Sultan’ul Ulema İzz bin Abdusselam hakkındaki makalesine ve Türkçe çevirisine yer verildi.

Daha güzel ve daha başarılı sayılarda buluşma arzusuyla Yüce Allah’ın bizleri her şeyin en hayırlısına muvaffak kılmasını diliyoruz.

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?