Ocak 2016 – Sayı 12

0
6356

Davet-Mektebi-Dergisi-12-Ocak-2016

Maddenin ve beşeri ideolojilerin hayatımıza kök saldığı modern çağda(!), hakiki imandan yoksun birçok Müslüman, kalkınma ve kurtuluş nizamı olan İslam’a sırtını dönüp, beşeri ideolojilerin yaydığı virüse kapılmış bir vaziyettedir. İlmin, bilimin, teknolojinin bu kadar geliştiği bir çağda insanlık kimlik bunalımı ve türlü türlü sorunlar yaşamaktadır.
Oysa Allah (c.c)
“Allah’a çağıran, salih amel işleyen ve: ‘Şüphesiz ben Müslümanlardanım’ diyenden daha güzel sözlü kim olabilir” (Fussilet, 33)
“…Benim ecrim, yalnızca Allah’a aittir ve ben Müslümanlardan olmakla emrolundum.” (Yunus 72),
“… Bana karşı büyüklük göstermeyin ve bana Müslüman olarak gelin…” (Neml, 31) gibi birçok ayette ve hitapta muhatapların kimliklerinin Müslüman kimliği olduğunu ya da olması gerektiğini bizlere emretmektedir. Kimlik bunalımı yaşayan insanlık; özüne, yani İslam’a dönerse Allah’ın izniyle tüm felaketlerin üstesinden gelecek ve kurtuluşa erecektir.

Modern Çağda Kimlik Bunalımı başlığıyla bu sayımızda maddenin, beşeri ideolojilerin ve kültürel yozlaşmanın Müslümanlar üzerindeki değişim ve etkileri dosya konusu yapıldı. Modern Çağda Kimlik Bunalımı, Ahlaki Dejenerasyon İçerisinde Gençlik ve Gelecek, Taklitçilik, Yozlaşmanın Savaş Alanı; Kadın ve Aile makalelerimizle de bu konuya açıklık getirilmeye çalışıldı.

Başyazarımız Recep Songül, “Cihad Ruhu” makalesiyle İslam’ın zirve bir farizası olan cihad konusuna açıklık getirmektedir. Yazarımız Molla Salih Turgut; Müslümanların bunalım ve çaresizlik içindeki durumunu göz önünde bulundurarak “… Gevşemeyin, üzülmeyin, eğer iman etmişseniz, en üstün sizsiniz.”(Ali-i imran, 139) ayetinde ifade edildiği gibi “İslam’ın Zafer Müjdelerini” sıralayarak ümidimize ümit katmaktadır. Her sayımızda İslam âlemindeki önemli gelişmeleri kaleme alan yazarımız Ahmet Varol, bu sayımızda Suriye’deki Rus işgalini, Suriye’de süren işgal güçlerinin katliamlarını, Suriye Direnişinin Riyad toplantısını, Putin’in Yıllık Basın toplantısında öne çıkan başlıkları ve İslam dünyasındaki diğer gelişmeleri siz değerli okuyucularımıza aktarmaktadır.

Tarihçe bölümümüzde yazarımız Barış Oktay, 25 Ocak Devrimi ve Rabia Direnişine derledi.

Genç Kürsü, Öncü Şahsiyetler, teknoloji, Kürtçe ve Arapça köşelerimizdeki diğer yazılarımızla Davet Mektebi Dergimizin Ocak sayısını siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz.

Daha güzel ve daha başarılı sayılarda buluşma arzusuyla Yüce Allah’ın bizleri her şeyin en hayırlısına muvaffak kılmasını diliyoruz.

Bu yazıya yorum bırakmak ister misiniz?